Gündem Haberleri

  Kundaktaki bebeklerle eylem

  Fevzi KIZILKOYUN/ANKARA, (DHA)
  24.02.2011 - 15:23 | Son Güncelleme:

  ANKARA’nın Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çankaya Belde A.Ş. işçileri, toplu iş sözleşmesinden doğan haklarının ödenmediği gerekçesiyle eylem yaptı. Mithatpaşa Caddesi’nde toplanarak Çankaya Belediyesi binası önüne kadar sloganlar atarak yürüyen işçilerden bazılarının eyleme kucaklarındaki bebeklerle katılmaları dikkat çekti.

  Çankaya Belde A.Ş. işçileri, toplu iş sözleşmesinden doğan haklarının ödenmediği, bazı arkadaşlarının işten çıkarıldığı gerekçesiyle eylem yaptı. Mithatpaşa Caddesi’ndeki Sosyal-İş Sendikası önünde toplanan yaklaşık 300 işçi, ’Sendika hakımız engelenemez’, ’Toplumcu belediye nerede’ ve ’Artık yeter’ pankartları açtı. ’Belde işçisi kazanacak’, ’Sözleşme hakkımız engellenemez’ ve ’Tanık,uyuma işçine sahip çık’ sloganlar attan grup, Ziya Gökalp Caddesi’nden yürüyerek Kolej Kavşağı’ndaki Çankaya Belediyesi’ne önüne geldi. Bu arada işçilerin bazıları eyleme kucaklarındaki çocuklarıyla katılması ve çocukların ellerindeki ’Başkan Mama parama dokunma’ pankartları dikkat çekti.

  Belediye önünde yapılan açıklamada Çankaya Belediyesi’nin işçi haklarını gast ettiğini, işçilerin mağdur edildiğini ve bazılarının işlerine son verildiği belirtilerek, şöyle dedi:

  "Artık yeter; Çankaya Belediyesi Belde A.Ş.’de hak gasplarına, alacakların ödenmemesine, ücret kesintilerine, sendikasızlaştırmaya, toplu sözleşme yetkimize keyfi itiraza son verin. Bizler daha iyi çalışma koşullarına kavuşmak için Sosyal-İş Sendikasında örgütlendik. Ancak Çankaya Belde A.Ş. yönetimi bu hakkımızı elimizde almak istiyor, Biz sendikal hakkımızı istiyoruz. İş güvencemiz olmadan, her sözleşme döneminde işten çıkarma korkusu yaşayarak, ay sonu geldiğinde ücretlerimizi ne zaman alacağımızı bilmeden işimize devam ederken, kendi çocuklarımızın geleceği ve kendi yarınımız konusunda endişe duyarken, kendi yaşamımızda ne kadar huzurlu ve güvenli olabiliriz? Emeğe duyarlı herkesin desteğini bekliyoruz."

  Açıklama ardından işçiler sloganlar atarak, alkışlarla dağıldı. Öte yandan Çankaya Belde A.Ş. işçileri daha öncede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sorunlarını dile getiren bir mektup göndermişti.  FK(AY/İD) (FOTOĞRAFLI)  DHA-Genel - Türkiye-Ankara - Fevzi KIZILKOYUN
  2011-02-24 15:08:02
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı