GeriGündem Kumluca Belediye Başkanı: Adrasan'da sabotaj ihtimali yüksek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  60
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kumluca Belediye Başkanı: Adrasan'da sabotaj ihtimali yüksek

Kumluca Belediye Başkanı: Adrasan'da sabotaj ihtimali yüksek
refid:26725883 ilişkili resim dosyası

Antalya’da 150 futbol sahası büyüklüğündeki 125 hektar kızılçam ormanının yok olduğu Adrasan yangını ile ilgili Hürriyet’e konuşan Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, sabotaj ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Kumluca Belediye Başkanı: Adrasanda sabotaj ihtimali yüksek
ANTALYA’nın turizm cenneti Adrasan’ı kül eden orman yangını ile ilgili sabotaj iddiaları ilk kez resmi bir ağızdan gündeme taşındı. 125 hektar kızılçam ormanının yok olduğu yangınla ilgili iki motosikletli şahıs hakkında ihbarlar yapıldığını açıklayan Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, yangının piknikçiler tarafından çıkarılma ihtimalinin çok düşük olduğunu kaydetti.

ADRASAN'DAKİ YANGIN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / Foto Galeri

EKİPLE KONUŞTUM

Motosikletli şahıslarla ilgili ihbarların kendilerine de ulaştığını belirten Çetinkaya, “Ben bizzat orada nöbet tutan personelimiz ve yangına ilk müdahaleyi yapan ekiple konuştum. Arkadaşlarımız orada piknikçilerin yangın çıkarma ihtimalinin olmadığını söyledi. Zaten çevre sakinleri de yangın başlangıcından hemen önce bölgeden hızla ayrılan iki motosikletli şahıs görmüş. Bence de bu iddia üzerinde yoğunlaşılmalı” diye konuştu.

Adrasan yangını 16.5 saatte kontrol altına alındı, 125 hektar orman yandı

İŞLETMEYE İZİN VERMEYİZ

Yanan alan üzerinde turizm tesisi yapılacağı iddiaları ilgili de açıklama yapan Başkan Çetinkaya, “Kumluca ve Adrasan halkının içi rahat olsun. Biz böyle bir şeye asla izin vermeyiz. Orası yetkili kurum tarafından temizlenip tohumlanacak. Zaten 1-2 yıl için orası yeşil bir örtüyle kaplanır. Biz bu işin takipçisiyiz” dedi.

Kumluca Belediye Başkanı: Adrasanda sabotaj ihtimali yüksek Vali Sebahattin Öztürk: Adrasan imara açılmayacak

İMAR ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Bölgenin planlanması konusunda da çalışma yürütüldüğünü kaydeden Çetinkaya şöyle dedi:
“Şu an Ankara’da bu konu üzerinde çalışıyoruz. Maalesef bölgede imar olmadığı için derme çatma bir yapı ortaya çıkmış. Biz ilgili bakanlıkla görüşüp bu konuyu artık çözüme kavuşturacağız. Dünyaca tanınan bir turizm bölgesi olan Adrasan’da Antalya’ya yakışan bir görüntü olacak.”

ADRASAN'DAN GERİYE BU FOTOĞRAFLAR KALDI

200 OTELDEN 5'İ ETKİLENDİ
Adrasan'daki turistik işletme sahipleri, yangından etkilenen işletmelere yapılabilecek yardımı görüşmek amacıyla toplantı düzenledi. Toplantıda alınan karar gereği oluşturulan komite başkanı Ömer Özer, yaptığı açıklamada, Adrasan'da meydana gelen yangından 200 otelden sadece 5'inin etkilendiğini, bunun dışında bölgede hayatın normal şekilde devam ettiğini söyledi.

Yangından etkilenmeyen işletme sahipleri olarak, etkilenen işletme sahiplerine yardımcı olabilmek amacıyla bir araya geldiklerini ifade eden Özer, oluşturdukları komite ile hem iş yerleri yananlara yapılacak yardımları hem de Adrasan ile ilgili sorunları takip edeceklerini anlattı. Yangından etkilenen işletmeleri tekrar ayağa kaldırmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini dile getiren Özer, "Bütün kamuoyu, turizme gönül veren insanlar bilsin ki Adrasan'da turizm devam etmektedir. Hizmetlerimiz en iyi şekilde verilmektedir" dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle