Gündem Haberleri

  Kümes yasaklanıyor

  Süleyman DEMİRKAN / DOĞUBEYAZIT
  10.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tarım Bakanlığı açıkta kanatlı hayvan besiciliğinin yasaklanması için teklif sunacak. Sağlık Bakanı Akdağ: Risk sürecek. Köy yumurtası ve köy tavuğu artık tarih olmalı.

  /images/100/0x0/55ea7feef018fbb8f883fe93

  SAĞLIK
  Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’nin göçmen kuşların konaklama güzergahı üzerinde olduğunu hatırlatarak, bu nedenle kuş gribi riskinin önümüzdeki dönemde de süreceğine dikkat çekti. Akdağ vatandaşlara, bilinçli davranarak ev tavukçuluğu ve kümes hayvancılığını tümüyle bırakmaları çağrısı yaptı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı da, açıkta kanatlı hayvan besiciliğinin yasaklanması, açıkta kanatlı beslenmemesi için Bakanlar Kurulu’na teklif sunacak. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na kuş gribi hastalığı ile mücadele için Maliye Bakanlığı’ndan 25 milyon YTL ek ödenek aktarıldı. Bakanlık, bugüne kadar 8 milyon YTL harcamıştı. Tarım Bakanlığı dışında mahalli idareler, valiler, Sağlık Bakanlığı, Silahlı Kuvvetler de, ne kadar olduğu bilinmemekle beraber, kuş gribine karşı harcamalarda bulunuyor.

  BAŞSAĞLIĞI

  Sağlık Bakanı Akdağ, beraberindeki heyetle Van’dan 2.5 saat süren otobüs yolculuğuyla Doğubeyazıt’a geçti, burada kuş gribinden üç çocuğunu kaybeden Koçyiğit Ailesi’ne taziye ziyaretinde bulundu. Akdağ, taziye çadırından ayrılırken kendisine yaklaşan 12 yaşındaki Zahide Akkurt ile arkadaşlarının "okumak istiyoruz" isteklerini "aferin" diyerek karşıladı ve yardımcı olma sözü verdi. Çadır ziyareti sırasında bazı gazetecilerle yerli-yabancı görevliler ağız maskesi taktılar. Akdağ maske-eldiven takmadı. Daha sonra kaymakamlığa geçerek yetkililerle değerlendirme yapan Akdağ, çıkışta özetle şunları söyledi:

  KUTLADILAR

  "Bölgeye yedisinde gelmek istedik, uçak kalkmadığı için gelemedik. Sekizinde Erzurum üzerinden Van’a ve bugün de Doğubeyazıt’a geldik. Bu süreçte ülkemizin başka yörelerinde yeni vakalar görüldü, üç yavrumuz yaşamını yitirdi. Türkiye’de hiç kuş gribi vakası yokken, Doğubeyazıt’ta görülmemişken biz gerekli hazırlıkları yapmıştık. Buradaki meslektaşlarımız çok hızlı ve yerinde davranarak baştan itibaren bu krize karşı başarıyla mücadele verdiler. Hıfzıssıhha ve Çapa’da laboratuvar sonuçları en kısa sürede ortaya konuldu. Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi de bu başarımızdan ve açıklığından ötürü Türkiye’yi kutladı."

  SABUNLANIN

  Akdağ, kuş gripli 14 insan vakasının tamamının kümes hayvanları ve yabani kanatlılarla yakın temastan bulaştığına dikkat çekerek şu önerilerde bulundu: "Çocuklarınızı bu kanatlılardan lütfen uzak tutunuz. Dokununca sabun ve bol suyla ellerinizi yıkayın. Ülkemiz göçmen kuşların geçici olarak konakladıkları göç yolunda bulunuyor. Özellikle sulak alanlar çevresindeki kümes hayvanları büyük bir risk altında. Toplumca elbirliği ile kısa sürede bilinç düzeyimizi yükselterek bu sorunu gerileteceğiz. Ancak ülkemizin önümüzdeki yıllarda da bu sorunlarla karşılaşması gündemde. Artık köy tavuğu, köy yumurtası kavramları tarihe karışmak durumunda. Ev tavukçuluğu ve kümes hayvancılığını halkımız kesinlikle terk etmeli."

  SLOGANLAR

  Akdağ basın toplantısı sonunda beraberindekilerle birlikte otobüse geçerken bazı vatandaşların lehte, bazılarının aleyhte tezahüratlarıyla karşılaştı. Bir vatandaş, "Doğubeyazıt’ı kuş gribi değil cehalet, yoksulluk ve işsizlik vurdu" derken, Akdağ bu vatandaşın görüşlerine katıldığını, bölgeyi geri kalmışlıktan kurtarmak için hükümet ve devlet olarak yoğun bir çaba içinde olduklarını söyledi.

  5 yeni vaka daha

  SAĞLIK Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Turan Buzgan, dün saat 10.00 itibariyle Hıfzıssıha Merkez Laboartuvarı Başkanlığı’nda analizi yapılan vakalardan 5’inin daha pozitif çıktığını bildirdi. Buzgan, bunların da eklenmesiyle kesinleşmiş kuş gribi vakası sayısının ölen iki Koçyiğit kardeş ile birlikte 14’e ulaştığını kaydetti. Buzgan, 5 vakadan 2’sinin Kastamonulu kardeş olduğunu bildirdi. Diğer vakalar şöyle:

  SAMSUN

  Ateşlenen 12 yaşındaki Osman Şenmemiş kuş gribi şüphesiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Yunus Emre İlköğretim Okulu 7’nci sınıf öğrencisi olan Şenmemiş’ten alınan kan örnekleri Ankara’ya gönderildi ve kuş gribi virüsü taşıdığı saptandı.

  ÇORUM

  5 yaşındaki Mürşit Üyecıdık’ın da kuş gribi virüsü taşıdığı saptandı.

  VAN

  Hastanede daha önce kuş gribi virüsü taşıdığı açıklanan Sümeyye Mamuk, Yusuf Tunç, Ayşegül Özcan ve Yusuf Özcan’a bir kişi daha eklendi, toplam sayı 5’e yükseldi. Ancak yetkililer, 5’inci kişinin kimliğini açıklamadı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı