Gündem Haberleri

  Kum'da 3 bin öğrenci

  Hürriyet Haber
  30.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sadece İran'ın Kum kentinde 3 binden fazla Türk'ün irtica eğitimi aldığı belirlendi. Bu sayının El Ezher'de daha fazla olduğunu bildiren SÇG'nin isteği doğrultusunda İran, Libya, Suudi Arabistan ve Mısır'da irtica eğitiminden geçirilen Türk öğrenciler sıkı takibe alınıyor.

  Hükümet, Türkiye'ye irtica ihraç etmek isteyen ülkelerin barındırıp, yurt dışında şeriat eğitimi verdiği binlerce Türk gencini yakın takibe alıyor. Mısır, Libya, Suudi Arabistan ve İran'da binlerce öğrenci şeriat eğitimi görürken, sadece İran'ın Kum Kenti'ndeki Türk öğrenci sayısının 3 bini geçtiği belirlendi. İrtica ile mücadele etmek için, irtica yuvası tarikat ve derneklerin yurdışına öğrenci göndermesi önleniyor. Sivil Çalışma Grubu'nun önerisi üzerine hazırlanan, ‘Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkındaki Kanun’a ek madde ilave edilmesini öngören tasarı, bütün bakanlar tarafından imzalandı. SÇG'nin irtica ile mücadelede büyük önem verdiği bu düzenlemeyle, irticacı örgütlerin taban bulma yollarının kapatılması hedefleniyor. İstihbarat örgütlerinin tesbitlerine göre irticacı örgütler, her yıl binlerce öğrenciyi özellikle İran, Mısır, Libya ve Suudi Arabistan'da din eğitimi verilen okullara gönderiyor. Sadece İran'ın Kum Kenti'ndeki okullardan eğitim alan öğrencilerin sayısı 3 bini aşarken, Mısır'daki El Ezher'de şeriat eğitimi alanların sayısı ise daha da fazla. Öğrencilere bu ülkelerdeki çeşitli kuruluşlardan yapılan parasal yardım miktarı da çok yüksek.

  HER DİPLOMA GEÇERLİ OLMAYACAK

  Bu tesbitler üzerine hazırlanan tasarı şu düzenlemeleri içeriyor:

  Yurtdışında kaç öğrenci olduğu ve bunların hangi ülke ve okullarda dini eğitim gördüğü belirlenecek.

  Yurtdışında öğrenim görecek tüm öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin alacak. Her öğrencinin mutlaka kaydı bulunacak.

  Öğrenciler gittikleri ülkedeki Türk büyükelçiliğine başvurup bilgi verecek, adres bırakacak.

  Sadece Yüksek Öğretim Kurumu'nun kabul ettiği üniversitelere gidilecek.

  Diplomalarda denklik ve disiplin sağlanacak. Tıp ve mühendislik başta olmak üzere, bazı dallarda diplomaların Türkiye'de de geçerli olması için, diploma sahipleri kurul sınavından geçecek. Başarılı bulunmayanların diplomaları kabul edilmeyecek.

  Öğrencilerin askerlik durumu sıkı takip edilecek, askerlik zamanı gelmiş olanlar uyarılacak.

  Yurtdışına giden öğrenciye yeterli bir süre verilecek. 4-6 yıl arasında sınırlı tutulması planlanan bu süre sonunda, öğrencinin öğrencilikle ilişkisi kesilmiş sayılacak.

  BAYKAL'IN DESTEKLEYECEĞİ TASARILAR

  Yurtdışındaki öğrencilerle ilgili yeni tasarıyla birlikte, CHP lideri Deniz Baykal'ın destekleyeceği yasa tasarılarının sayısı 12'ye çıktı. Geçen hafta içinde Meclis'e sevk edilen diğer tasarılar şöyle:

  - Şapka ve Dil Devrimi'ne aykırı davranışlara verilen cezaları artıran Türk Ceza Kanunu'nun 526'ıncı maddesini değiştiren tasarı.

  - Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı.

  - Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Hakkındaki Kanun'daki cezaları arttıran tasarı.

  - Devlet Memurları Kanunu'nun 125'inci maddesiyle ilgili değişiklik.

  - İçişleri Bakanlığı personeliyle ilgili Dahiliye Memurları Kanunu.

  - KİT Personel Rejimi'nde değişiklik öngören tasarılar. (4,5 ve 6. maddelerde belirtilen üç tasarı, irticai faaliyetlerden mahkum olanların görevine son verilmesini sağlayacak ve bir başka kamu kuruluşunda çalışmasını önleyecek.)

  - Vakıfların da denetlenmesini sağlayacak Devlet Denetleme Kurulu Kanunu'nu değiştiren tasarı.

  - Cami yapımını disipline bağlayan İmar Yasası değişikliği tasarısı.

  - Pompalı ve yarı otomatik tüfeklerle ilgili tasarı.

  - İrticai sermeyeye denetim getirmek için Sermaye Piyasası Yasası'nda değişiklik yapan tasarı.

  - Vakıfların kuruluşunu ve denetimini disiplin altına alacak olan Türk Kanunu Medenisi'nde değişiklik öngören tasarı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı