Gündem Haberleri

  Kumarbaz eşe yasal kısıtlama

  Oya ARMUTÇU ANKARA
  04.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, kumar oynamayı alışkanlık haline getiren eşler için yaptırım kararı aldı.

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin kararına göre, kumarbaz eşe kısıtlamalar getirilecek. Mesela, maaşını çekemeyecek, işlerini yönetemeyecek. Ayrıca, ev, arsa, otomobil alım-satımı gibi durumlarda kocanın tek başına imzası yeterli olmayacak.

  YARGITAY’dan sürekli kumar oynayan eşler için karar aldı. Sürekli kumar oynayan eş kısıtlanacak, karısı vasisi olacak, maaşını çekemeyecek, işlerini de yönetemeyecek. Yargıtay kararında, "Davalının sürekli kumar oynayarak, kendisinin ve ailesinin darlık ve yoksulluğa düşmesi tehlikesine yol açtığı anlaşıldığından kısıtlanmasına karar verilmelidir" denildi.

  Tunceli’de yaşayan bir kadın, kocasının sürekli kumar oynadığını ve kendisi ile ailesini darlığa, yoksulluğa düşürdüğünü savunarak, "vesayet" altına alınması için Tunceli Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, kadının davasını reddetti. Kadın, kararı temyiz etti. Yargıtay, dosyanın temyiz incelemesini tamamladı ve kadının itirazını haklı buldu.

  Kısıtlanmalı

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, davalı kocanın, sürekli kumar oynadığına, bu alışkanlığı nedeniyle kendisini ve ailesini yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açtığına dikkat çekti. Daire, Medeni Kanun’un 406. maddesine göre kocaya "kısıtlama" hükmünün uygulanması gerektiğine hükmetti. Daire, mahkemenin aksi yöndeki kararını bozdu ve davalı kocanın "kısıtlanmasına" karar verdi.

  Karısı vasisi oldu

  Bu karar çerçevesinde kumarbaz eşe karısı vasi tayin edildi. Artık kısıtlı kocanın maaşını karısı alacak. Tüm hukuki işlerini yönetecek. Ev, arsa, otomobil alımı satımı gibi durumlarda kocanın tek başına imzası yeterli olmayacak. Tüm gider ve gelir dengesini karısı yürütecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı