Gündem Haberleri

  Kültürazzi

  Hürriyet Haber
  25.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet, yazarlarıyla nasıl barıştı

  Devlet , yazarlarını ve aydınlarını her zaman hapislerde ağırlayacak değil ya, zaman zaman onlarla barıştığı ve iyi otellerde, konsolosluklarda konuk ettiği de oluyor.

  Frankfurt Kitap Fuarı'nda bunlardan birine tanık oldu yazarlarımız. Bu barışmanın mimarı da Kültür Bakanı İstemihan Talay'dı.

  Her yıl fuara katılan Kültür Bakanlığı bu yıl beraberinde yazar ve yayıncıları da götürdü. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Atıl Ant, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Ataol Behramoğlu, Edebiyatçılar Derneği Başkanı Ali Cengizkan, Erdal Öz, Alpay Kabacalı, Doğan Hızlan, yurt dışında yaşayan yazarlarımızdan Yüksel Pazarkaya, Özkan Mert de Bakanlığın davetlisi olarak fuara katılmışlardı.

  Frankfurt Başkonsolosu Şafak Göktürk rezidansında yazarlarımıza bir akşam yemeği verdi. Hemen ertesi gece de aynı yerde Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın davetlisiydi yazarlarımız. Başkonsolosun ve Kültür Bakanı'nın konukseverliği yazarlarımızı hayli memun etti. Yayıncılar, yazarlar sorunlarını rahatça bakanla konuşabildiler. Yemeklerin yendiği, içkilerin içildiği, fıkraların anlatılıp kahkahaların atıldığı samimi bir ortamdı doğrusu.

  Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın ikinci bir jesti ise, yazarları ağırladığı apartotel tarzı bir yerde onlarla birlikte kalmasıydı. Herkes bilir ki kitap fuarı sırasında Frankfurt'un iyi otellerinde yer bulmak mucizedir. Kokteylin ikinci gecesinde bu olay 'derin devlet' tartışmalarını doğurdu. Bonn Büyükelçisi Volkan Vural, Kültür Bakanı'na nerede kaldığını sormuş ve o da kaldığı yeri söylemişti. Vural, kendisinin Frankfurt Shereton Oteli'nde kaldığını söyleyince Talay esprisini patlattı: ‘‘Eee, devleti temsil edenler apartolede kalıyor ama derin devleti temsil edenler Shereton'da.’’

  Başta da belirttiğimiz gibi devlet iki geceleğine de olsa yazarlarıyla ve aydınlarıyla barışmıştı. Biz de tam bunun kalıcı bir barış olduğuna inanırken, Eşber Yağmurdereli'nin konuştuğu için tutuklanması doğrusu bütün umutlarımızı söndürdü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı