Gündem Haberleri

  Kültürazzi

  Hürriyet Haber
  13.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DT’de interaktif bir oyun

  İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda, bir oyuncu ile seyirci arasında yaşananlar, klasik deyişle tiyatro içinde tiyatro, olarak tanımlanabilir.

  Roberto Athayde'dan Tomris Uyar'ın dilimize çevirdiği Miss Margarida Yöntemi, çok beğenilen bir oyun. Ülkü Duru'nun ustalıkla canlandırdığı Miss Margarida, bilinçaltı biraz dolu, herkese bir öğrenci gibi bakan, cinsel baskıların altında ezilmiş bir öğretmen. Biraz histerik, biraz mütecaviz.

  Miss Margarida'nın bir özelliği de, sık sık seyircilere sorular sorması, onları bir öğrencisi gibi azarlaması. Seyirci de zaman zaman oyuna katılıyor. Sonuçta, salon, bir tiyatro salonundan çok bir dershaneye benziyormuş.

  Bu haftaki temsillerden birinde, Miss Margarida, arka arkaya öksüren, gıcıklı bir seyirciden rahatsız olmuş, ön sırada oturan bu seyircinin yanına gelerek yanağına bir kaç şaplakla tokat arası dokundurmalarda bulunmuş. Tabii ki her öğrenci bir olmaz; Bu hayta seyirci/ öğrenci de hocasına mukabelede bulunup bir tokat atmış. Oyuncu şaşkın ne yapacağını bilmiyor, seyircide tıs yok. Oyunun gerisini tahmin edersiniz, aktris seyirciye dokundurmalarda bulunuyor o da kendini salonda değil sahnede sayarak ona cevaplar veriyormuş. Fısıltıyla da yanında oturana, 'nasıl karizmasını bozdum' diyormuş. Oyuncu sen kimsin diye sorunca da, çok seyrettiği Amerikan dizilerinin etkisiyle, ‘‘ben vergisini ödeyen iyi bir Amerikan vatandaşıyım’’ diye cevaplamış.

  Birinci prde böylece kazasız belasız bitmiş.

  Seyirci bir an kendini eski Direklerarası'nda zannetti herhalde. Bir zamanlar orada temsil sırasında, seyirciler galeyana gelip, öldür şunu, diye bağırırlarmış.

  Oyuna ara verildiğinde, seyircinin yanına gelen görevliler, sanatçıya tokat atılamayacağını hatırlatarak, ona önce fuayenin, sonra da Taksim heykelinin yolunu göstermişler.

  Bu arada, bir hanım, seyirci/ öğrenciye yaklaşıp, sert bir ifadeyle, ‘‘demokratik, laik, hukuk devletinde nasıl bir sanatçıya tokat atarsın’’, diye azarlamış. İşin alayında bir diğeri de ‘‘haklısın arkadaşım hiç insana i... denir mi’’ diye ondan yana çıkmış. Oysa böyle söyleyen biri yok.

  Miss Margarida Yöntemi, demek ki her öğrenciden aynı tepkiyi görmüyor.

  Bu olanlardan sonra, tiyatromuzda 'interaktif oyun' dönemi başladı, diyebilir miyiz acaba. Bundan sonra bizi endişelendiren, seyircilerin olur olmaz sahnelerde eyleme katılması.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı