Gündem Haberleri

  Kültür Sanat

  Hürriyet Haber
  26.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aspendos şenlendi

  2 Bin yıllık geçmişiyle dünyanın en ünlü antik tiyatrolarından biri olan Aspendos, mayıs ve haziran aylarında Kültür Bakanlığı etkinliklerine ev sahipliği yapacak

  20 Mayıs'da Konya Devlet Tiyatrosu Keşanlı Ali, 22 Mayıs'da Sivas Devlet Tiyatrosu ‘‘Şıpsevdi’’, 24 Mayıs'ta Van Devlet Tiyatrosunun ‘‘Ramazanla Cülide’’ adlı müzikali sahnelendi. Aspendos 1. Tiyatro Festivali'nde bu gece Adana Devlet Tiyatrosu'nun ‘‘Pazartesi Perşembe’’ adlı oyunu var. Bursa Devlet Tiyatrosu'nun 28 Mayıs'da sahneleyeceği ‘‘Külhanbeyi Operası’’ ile sürecek Festivalin final oyununu 29 Mayıs'da Trabzon Devlet Tiyatrosu sahneleyecek. Daha önceki gösterimlerinde büyük ilgi gören ‘‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’’ adlı oyun 30 Mayıs akşamı da tekrarlanacak.

  PROGRAM

  26 Mayıs Cuma:

  PAZARTESİ PERŞEMBE (Adana Devlet Tiyatrosu) Devletin çeşitli açılardan belli anlayıştaki bir sömürüye muhatap kılınmasını ve Kafka'nın deyişiyle; ‘‘İnsanı nesne durumuna indirgeyen’’ kırtasiyecilik sorununun altını çizen bir oyun.

  Yazan : Müsahipzade Celal

  Yönetmen : Ayşenil Şamlıoğlu

  Koreografi : Cihan Yöntem

  28 Mayıs Cumartesi:

  KÜLHANBEYİ OPERASI

  (Bursa Devlet Tiyatrosu)

  Sultan Abdülhamit dönemindeki çarpık veyozlaşmış yönetim biçimine direnen vatanseverlerin oluşturup eylemleştirdiği güç birliğini ve vatan sevgisini konu alıyor.

  Yazan : Ülkü Ayvaz

  Yönetmen : Raik Alnıaçık

  Müzik : Cem İdiz

  29 Mayıs Pazar:

  YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ (Trabzon Devlet Tiyatrosu)

  Yoksul ve cahil bir ailenin çocuğu olan Yaşar'ın( yaşadığı halde bürokratik işleyiş içinde, duruma göre yaşıyor ya da ölü sayılan) doğumundan, cezaevine girene kadarki süreçte yaşadıkları konu ediliyor.

  Yazan : Aziz Nesin

  Yönetmen : Ali Düşenkalkar

  Dans Düzeni : Selçuk Bora

  Yörükler’in kitabını yazdı

  Antalya İl Kültür Müdürü Musa Seyirci'nin 1978 yılından beri yörükler üzerine yaptığı araştırmalar kitap haline geldi. DER Yayınları tarafından yayınlanan Batı Akdeniz Bölgesi Yörükleri adlı kitap, öz kültürümüzden olmasına rağmen kaybolmaya yüz tutmuş Yörük kültürü ve bu kültürün içinde yer alan el sanatları, giysiler ve geleneklerle ilgili araştırmaları içeriyor. 20 yılı aşkın süredir yörükleri araştıran Seyirci, son yıllarda yörükçülük modasının başlamasıyla tehlikeli bir kültür erozyonu yaşandığını belirterek şunları söyledi:

  ‘‘Alacağın içinden gelen ve yörük kökenli bir aydın olarak araştırma için yörük köylerine gittiğimde, köylüler yörük olduklarını saklarlardı. Onlara, kendiminde yörük olduğumu söylediğimde rahatlarlar sohbete başlarlardı. Sonraki yıllarda düzenlediğimiz sempozyumlarla, radyo-tv gibi iletişim araçlarıyla bu kültürü tanıttım, şenlikler düzenledim. Giderek herkes yörük olduğunu söymeye başladı. Neredeyse yörükçülük bir öğünç oldu. Düzenlediğimiz şenliklere siyasiler el atmaya başladı. ’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı