Gündem Haberleri

  Kültür Sanat

  Hürriyet Haber
  25.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  7. Aspendos Festivali için geri sayım

  Antalya’ya bu yakışır

  ANTALYA'da bu sezon opera ve bale rüzgarı esecek. 10 Haziran-10 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan 7. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nin başlangıç konseri Beethoven'in 9. Senfonisi. turizme kültür ve sanat dopingi yapacak bir aylık festival ülkemize ilk kez gelecek olan dünyaca ünlü Rus Devlet Akademik Bolşoy Tiyatrosu'nun Best Of Bolshoi gösterisiyle sona erecek.

  ÖZEL KONSER TURLARI

  Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü Hüseyin Akbulut, 2000 yaz sezonunda pek çok turizm firmasının özel konser turları düzenleyeceğini açıkladı. Türkiye'nin islam dünyasında opera ve bale sanatına sahip çıkan tek devlet olduğunu belirten Akbulut, Aspendos gibi tarihi bir mekanda bu konserlerin verilecek olmasının batılıları heyecanlandırdığını söyledi.

  2000'İN İLK FESTİVALİ

  7. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, dünyada yeni bin yılın ilk uluslararası sanat etkinliği ünvanına da sahip oluyor. Festivalin ilk konseri olan Beethoven'in 9. Senfonisi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu, Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ve Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası tarafından seslendirilecek.

  SEÇKİN ESERLER

  Festivalin ilk yabancı topluluğu olan Azerbaycan Opera ve Balesi A.Badalbeyli'nin Kız Kalesi adlı balesini sahneleyecek. Romanya Cluj Napoca Operası'da Puccini'nin La Boheme adlı eserini sahneleyecek. Festival'de, Devlet Opera ve Balesi; Puccini'nin Turandot ile Çaykovski'nin Uyuyan Güzel, İstanbul Devlet Opera ve Balesi; Saint Saens'in Samson ve Dalilah ile Melikov'un bestelediği Nazım Hikmet'e ait Ferhat ile Şirin Balesi'ni, İzmir Devlet Opera ve Balesi ise Mozart'ın Don Giovanni Opereti'ni sahneleyecek..

  Gulyabani ilgi gördü

  ANTALYA Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği Gulyabani adlı oyun başarıyla sürüyor. Türk edebiyatına pek çok eser kazandıran romancımız Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın 1912 yılında yazdığı, doğa üstü yaratıkların boş inanışlar olduğunu kanıtlamak istediği ünlü eseri Gulyabani, Lale Oraloğlu'nun uyarlaması ve rejisiyle sahneleniyor. Oyunda batıl inançların, hurafelerin özellikle cahil insanlar üzerindeki etkileri komik ve abartılı bir dille anlatılıyor.

  Akses anıldı

  Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, Türk Beşleri'nin sonuncusu olan ünlü Besteci Necil Kazım Akses, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın verdiği konserle anıldı. Şef İnci Özdil'in yönettiği orkestra, Besteci Akses'in viyolonsel ve orkestra için hazırladığı ‘‘İdil’’ adlı eseri seslendirdi.

  Necil Kazım Akses'i Anma Konseri'nde Belçikalı Viyolonsel Sanatçısı Luc Dewez'in de solist olarak katıldı

  Sanat etkinlikleri

  TİYATRO

  ADT: Gulyabani 25-26-29 Şubat Külkedisi 27 Şubat-Matine

  ABT: Masal Var Masalcık Var (Çocuk Oyunu) 26 Şubat-Matine Aşk Grevi 29 Şubat-Suare

  Politikada Bir Sarı Çizmeli

  SÖYLEŞİ

  AKMED: Prof.Dr.Tuncay Neyişci-İklimle Gelen Çeşitlilik 26 Şubat Y.YÜKSEKTEPE: Mısır İnancı ve Osiris Mitosu 2 Mart

  DİNLETİ

  ST.Paul Kültür Merkezi: Piyano Konseri-Alexander Yolçan 26 Şubat

  SERGİ:

  AKMED: Çanakkale Seramikleri,

  14-15 Yy.Antalya Bayrakları

  Eski Antalya Fotoğrafları Sergileri

  ANSAN: Muhittin Selamet Sergisi

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı