Gündem Haberleri

  Kültür Sanat

  Hürriyet Haber
  11.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir Portre: Ferudun Çalışır Orkestra Şefi - Yazar

  Notalarla dolu ömür

  ANTALYA'da, herkesin eski Yeşiller Partisi'nin kurucularından yürekli bir çevre dostu olarak bildiği Ferudun Çalışır, aslında çağdaş müziğin ülkemizde gelişmesinde en büyük emeği geçenlerden bir orkestra şefi, bir müzik yazarı ve araştırmacı.

  Günümüzde, konservatuarlarda, müzik fakültelerinde, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri'nde ve Askeri Mızıka Okulları'nda onun eserleri, kaynak kitap ya da ders kitabı olarak müziğe adım atan gençlerin en yakın dostu.

  Yaşamını Antalya'da sürdüren Ferudun Çalışır, 1941 yılında Eskişehir'in Türkmen Tokatkaz Köyü'nde doğdu ve ilk öğrenimini köyde tamamladı.

  Orta ve yüksek öğrenimini Askeri Mızıka Okulu'nda yaptıktan sonra, 1962 yılında asteğmen olarak orduya katıldı. Yüzbaşılığa kadar Askeri Mızıka Okulu'nda öğretmenlik yapan Ferudun Çalışır, özel bir kararnameyle, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na geçti.

  Çalışır, Hava Kuvvetlerinde bando ve orkestra şefliği yaptı. Bu görevde bulunduğu 11 yıl boyunca, yurt dışı konserlerine katıldı ve askeri orkestrayla ülkemizi temsil etti. İlk kitabı olan ve şiirlerini topladığı Üç Yapraklı Çiçek, 1963 yılında yayınlandı.

  1967 yılında yayınlanan Müzik Teorisi kitabı, mesleki ders kitabı olarak okullarda okutuluyor. 1969 yılında yayınlanan Sözlüklü Çalgı Bilgisi Kitabı da, ders kitapları arasında yerini aldı.

  GENÇLERE İMKAN

  1971 yılında, Bando Kılavuzu ve Müziğin Düşüncedeki Yeri adlı kitapları yayınlanan Ferudun Çalışır, 1976'da Müzik Dili Sözlüğü, 1997'de Çalgı Eğitimi kitaplarını hazırladı.

  Halen basımı süren Temel Müzik Kuramları ve Türk Halk Müziği-Kuramsal Bir İnceleme adlı eserleri de Mart ayında yayınlanacak olan Çalışır, 1997 yılında, Ataçağ Sanatevi'ni kurdu.

  Burada sanat yaşamını sürdüren sanatçı, bir yandan da, gençlerin müziği öğrenmelerine imkan sağlıyor.

  Sivrioğlu’nun sergisi

  BURSALI Ressam Ayşe Sivrioğlu, 3. kişisel sergisini Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde açtı.

  Yaşamını Bursa'da sürdüren Öğretmen Ayşe Sivrioğlu'nun yağlıboya çalışmaları, sanatseverler tarafından ilgiyle izleniyor. İlk kez Bursa dışında

  sergi açmanın heyecanını yaşayan sanatçı, bu yapıtların deneysel çalışmalar olduğunu belirterek, ‘‘Sanat potasında pişmek, zaman alıcı bir şey. Bu süreci tamamlamadan sanatçıyım diyebilmek oldukça iddialı olur’’ dedi.

  Müzik ve şiir akşamı

  ANTALYA Gazeteciler Cemiyeti'nde, yarın akşam müzik ve şiir ziyafeti var. TRT spikerleri ile Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından sunulacak Sevda Şiirleri Akşamı'nın sunucusu, Nuri Erkal. Sanat şöleninde, TRT Prodüktörü Saffet Uysal'ın sazına, Dr. Haldun Çağlayan, gitarıyla eşlik edecek. Eski ve yeni spikerlerle, Devlet Tiyatrosu sanatçılarının söyleyeceği duy

  gu dolu şiirler, geceyi renklendirecek. Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin Özel İdare Binası'ndaki Basın Merkezi'nde halka açık olan etkinlikte şiir okuyacak TRT spikerleri şunlar: Günöz Ener, Osman Özüvar, Talat Kanyoncu, Rukiye Türkoğlu, Ferhan Soyulmaz, Hakan Aslan, Sermin Baysal, Gülay Öztürk, Hülya İşbilir, Aynur Aslangiray ve Gürsel Kaya.

  Kolleksiyon resimler AKM'de

  ANTALYA Sanatçılar Derneği (ANSAN), ünlü kolleksiyoncuların resimlerini Antalya Kültür Merkezi'nde sergiliyor. 29 ressamın eserlerinden oluşan sergiye, Antalyalı sanatseverler büyük ilgi gösterdi. AKM'de görücüye çıkan koleksiyonerlerin tablolarından

  olu şan resim sergisi, 19 Şubat tarihine kadar açık kalacak. ANSAN Başkanı Celal Hafifbilek, AKM'de açılan serginin amacının sanatseverlere hizmet vermek olduğunu söyledi. Hafifbilek, ‘‘Sırada daha bir çok sergimiz var’’ dedi.

  İsmail AKIN (DHA)

  Abdülcanbaz ilgi görüyor

  ANTALYA Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenen Abdülcanbaz, beğeniyle izleniyor.

  Oyun, Ülkü Ayvaz'ın uyarlaması ve Ege Aydan'ın rejisiyle sahneye konuyor.

  Goethe'nin renk kuramı

  Ünlü Alman Şair- Edebiyatçı Goethe'nin renk kuramı afişleri, Antalya'da sergilendi.

  Sergide, Newton'un ışık-renk teorisine karşı, Goethe'nin muhalif görüşlerinin yansıtıldığı afişler yer aldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı