Gündem Haberleri

  Kullanım izni olmayan yapılara da af istemi

  ANKA
  04.01.2006 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Bütçe Yasasına eklenen gecekondu affının ardından AKP Mersin Milletvekili Saffet Benli ve 9 arkadaşı da kullanım izni verilmeyen yapılar için de benzer bir girişimde bulundu.

  Gecekondu affının ardından AKP Mersin Milletvekili Saffet Benli ve 9 arkadaşı da benzeri bir yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklif yasalaşırsa kullanım izni verilmeyen yapı sahipleri, 6 ay içinde başvurduğunda, belediyeler buralara da su ve elektrik vermek zorunda kalacak.

  AKP Mersin Milletvekili Saffet Benli ve arkadaşlarının hazırladığı ve AKP Grup Yönetiminin de onayını alan yasa teklifi, İmar Yasasına 11’nci geçici maddenin de eklenmesini öngörüyor.

  2002’DE DE BENZERİ YASA, 'BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE' ÇIKMIŞTI

  Teklifinin gerekçesini, İmar Yasası’nın 31’inci maddesi uyarınca kullanma izni alamayanların elektrik, su ve kanalizasyon hizmetinden yararlanamadığı, ancak belediyelerin bu yapıların birçoğuna yol, su, kanalizasyon ve doğal gaz gibi altyapı hizmetleri götürdüğüne dikkat çekerek açıkladı. Benli, 19 Ocak 2002’de imar yasasına eklenen geçici madde ile kullanma izni verilmeyen ve alınmayan bu tür yapılara, belediyelerce yol, su, kanalizasyon, doğal gaz gibi altyapı hizmetlerinin birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde bir defaya mahsus olmak üzere 6 ay içinde başvurulması halinde, "kullanma izni alınıncaya kadar geçici olarak elektrik ve su bağlanabilmesine olanak tanındığını" anımsattı. Benli, "Ancak pek çok vatandaşımız bu süreyi kaçırmıştır. Teklifimizle verilen haktan yararlanamamış vatandaşlarımıza müracaat hakkı tanınmıştır" dedi.

  AKP’li Benli’nin teklifinin bu haliyle yasalaşması durumunda, İmar Yasası’na Geçici Madde eklenecek. Böylece, "Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılara belediyelerce yol, su, kanalizasyon, doğal gaz gibi altyapı hizmetlerden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde ilgili yönetmelikler doğrultusunda fenni gereklerin yerine getirilmiş olması ve bu yasanın yayımı tarihinden itibaren 6 ay içerisinde başvurulması üzerine kullanma izni alıncaya kadar geçici olarak elektrik, su, telefon, doğalgaz veya kablolu TV gibi altyapı hizmetleri" verilecek. Teklifte, "Bu madde kapsamında elektrik, su, telefon, doğal gaz veya kablolu TV bağlanmasının herhangi bir kazanılmış hak teşkil etmeyeceği" düzenlemesi de yer alıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı