Gündem Haberleri

  Kuleli Askeri Lisesinin restorasyonu tamamlandı

  A.A
  06.10.2011 - 12:35 | Son Güncelleme:

  İstanbul İl Özel İdaresi tarafından sürdürülen restorasyon çalışmaları tamamlanan ve bu kapsamda ışıklandırılan Kuleli Askeri Lisesi, geceleri de izlenebilecek.

  İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, idare tarafından Osmanlı döneminde Mekteb-i Şahane olarak anılan Kuleli Askeri Lisesinde 15 ay önce başlatılan yenileme çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

  Binanın depreme karşı güçlendirildiği, dış cephesinin yenilendiği restorasyon çalışmasının 13 milyon liraya mal olduğu belirtilen açıklamada, daha önce İstanbul siluetinde önemli rolü olan birçok yapıyı ışıklandıran İstanbul İl Özel İdaresinin, Kuleli Askeri Lisesini de aydınlattığı belirtildi.

  Açıklamada, “Tarihi binanın dokusuna uygun dış cephe dekoratifli aydınlatma projesi, mimar, mühendis ve restoratörler tarafından hayata geçirildi. 1828'de Süvari Kışlası olarak inşa edilen Kuleli Askeri Lisesi, görkemli görüntüsünü bu sayede geceye de taşıdı. Işıklandırma, tarihi binanın dominant özelliği vurgulanacak şekilde gerçekleştirildi. İstanbul Boğazı'nda Çengelköy ve Vaniköy arasında bulunan Kuleli Askeri Lisesi, artık geceleri de İstanbul'un pek çok noktasından izlenilebilecek” denildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı