GeriGündem Kulacı yetmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kulacı yetmedi


Ulaş ÖZDEMİR / TRABZON, (DHA)

Cankurtaran tuvalete gidince, yüzerken fenalaşıp suya gömülen Emre boğuldu.

Trabzon Kurtuluş İlköğretim Okulu öğrencisi Emre Burgucu (15) ile arkadaşı Emir Tokmak (13), önceki gün Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden aldıkları yüzme kartları ile Mehmet Akif Ersoy Olimpik Yüzme Havuzu'na gitti. Derinliği 2 metre 40 santim, uzunluğu 50 metre olan havuzda yüzme antrenmanı yapan iki arkadaşa,cankurtaran Emrah Kıranoğlu, yüzme bilip bilmediklerini sordu. Cankurtaran, tahtalara tutunup ısınma hareketleri yapan iki genci orada bırakıp ayrıldı.

Suyun içinde çırpındı

Emre ve Emir, ısınma hareketlerini tamamlayıp yüzmeye başladı. Bir ara yarış yapan iki yüzücüden Emir havuzdan çıkarken, Emre yüzmeye devam etti. Yorulan Emre, tam havuzun ortasına geldiğinde 'Boğuluyorum' diye çırpınmaya başlayınca, Emir hemen suya atladı. Emre'yi dipten bir kez su yüzüne çeken Emir güçsüz kaldı. Sürekli su yutan Emre yeniden dibe inerken, boğulma tehlikesi yaşayan Emir son anda havuzdan çıkmayı başardı.

Her şey 3 dakikada oldu

Emir Tokmak, 'Yardım edin' diye bağırırken, ortaya çıkan cankurtaran Emrah Kıranlıoğlu, havuzun dibinde 3 dakika kadar hareketsiz kalan Emre'yi çıkarmak için suya atladı. Suni solunum yaptırılan Emre ambulansla hastaneye kaldırıldı. Duran kalbi çalıştırılan Emre, beyni uzun süre oksijensiz kaldığı için bitkisel yaşama girdi ve yaşamını yitirdi. Havuz kapatılırken, talihsiz Emre dün gözyaşları arasında toprağa verildi.

ARKADAŞI ANLATTI

Bağırdım duyan olmadı

Arkadaşı Emre'yi kurtarabilmek için çırpınan Emir Tokmak havuzdaki korkunç olayı şöyle anlattı: ‘‘Cankurtaran bizi birkaç dakika izledikten sonra, 'Yüzme biliyor musunuz?' diye sordu. Biz bildiğimizi söyledik, o da gitti. Havuzda ikimizden başka kimse yoktu. Emre'yi kurtarmaya çalıştım, batmaya devam etti ve beni de çekmeye başladı. Gücüm kalmamıştı. Güçlükle su yüzüne çıktım, yardım etmeleri için avazımın çıktığı kadar bağırdım. Emre iyi yüzüyordu, neden böyle oldu anlayamadım.’’

Cankurtaran işten atıldı

Gençlik ve Spor İl Müdürü Halit Suiçmez de olayda cankurtaran Emrah Kıranlıoğlu'nun ihmali bulunduğunu söyledi. Suiçmez, ‘‘Cankurtaranın kısa süreli de olsa tuvalete gitmesi bir çocuğumuzun ölümüne neden oldu. Kendisini görevden aldık. Olay çok üzücü’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle