Gündem Haberleri

  Kuki ve Garbi’ye yeni eğitmen

  Taylan YILDIRIM / DHA
  18.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü bünyesinde görev yapan ve Türkiye’deki 4 ceset arama köpeği arasında yer alan Kuki ile Alman kurdu Garbi’nin eğitimcileri olan polis memurlarının tayini krize neden oldu.

  Sorun, Kuki ve Garbi’nin tayininin Ankara’daki Kriminal Daire Başkanlığı’na çıkartılmasıyla çözüldü.

  Hurdacı çocuğun elinde bulundu

  Cocker cinsi 5 yaşındaki Kuki, polis memuru Zafer Damar tarafından hurdacı bir çocuğun elinde bakımsız olarak bulundu. Bir önceki köpeğinin ölmesinin ardından yeni bir ceset arama köpeği arayan 11 yıllık polis memuru Zafer Damar, köpeği çocuktan aldıktan sonra yoğun bir veteriner bakımının ardından eski sağlığına kavuşturdu, ardından da zorlu eğitim sürecinden geçirdi. Bir yıl İzmir’de, 4 ay da Ankara’daki köpek eğitim merkezinde eğitim alan Kuki, 4 yıldır da polisin ceset arama konusundaki en büyük yardımcısı oldu. Alman kurdu cinsi 3 yaşındaki Garbi ise sahiplerinin evde bakımını yapamaması üzerine polise hibe edildi. Polis memuru Resul Orhan tarafından eğitilen Garbi de, 1.5 yıldır Kuki gibi ceset aramalarında görev almaya başladı. Ancak bakıcı polis memurları Zafer Damar’ın Şırnak’a, Resul Orhan’ın ise Şanlıurfa’ya tayini çıktı. Kuki ile Garbi’nin görevlerinde başarılı olmaları için en önemli faktör olan bakıcılarından ayrılmama kuralı, bu tayinlerle bozuldu.

  Uyum sağlarlarsa göreve devam

  Polisin, kayıp ve cinayet soruşturmalarındaki en önemli yardımcısı olan Kuki ve Garbi krizi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nin tayin kararıyla bitirildi. Kuki ve Garbi’nin tayini de Ankara Kriminal Daire Başkanlığı’na çıktı ve yeni eğitmenlerine teslim edildiği öğrenildi. Kuki ve Garbi’nin, yeni eğitmenlerine uyum sağlamalarının ardından hem yeniden eğitimlerine, hem de ceset arama görevlerine devam edeceği bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı