Gündem Haberleri

  Kuğuları kaz diye vuruyorlar

  Erdoğan CANKUŞ/ FETHİYE, (Muğla)(DHA)
  05.01.2002 - 16:22 | Son Güncelleme:

  Göçmen kuşların, kuzeyden güneye göç yolu üzerinde bulunan Fethiye´de, avcıların kuğu katliamı durdurulamıyor. Son olarak Çalış Plajı çevresinde mola veren 22 kuğudan biri daha vuruldu.

  Çevreci Ali İhsan Emre, "Kuğuları kaz diye vuruyorlar" dedi. Suçluların yakalanması için Emniyet Müdürlüğü´ne başvurduğunu söyleyen Emre, "Henüz sonuç elde edemedik"diye konuştu. 

  Uzun boyunları, havada ve suda hızlı yol alışlarıyla bilinen zarif hayvanlardan daha önce Fethiye´ye 15´i geldi, 6´sı öldürüldü. Şimdi de Çalış Plajı çevresindeki bataklık bölgede mola veren 22 göçmen kuğudan biri daha tüfekle vuruldu.

  Emniyet Müdürlüğü´ne şikayetini tekrarlayan Ali İhsan Emre, kuğuların İngiltere´de Kraliyet Ailesi tarafından koruma altına alındığını ve öldürenlerin ağır hapis ve para cezalarıyla cezalandırıldığını hatırlattı. Emre, "Kuğular ülkemizde de koruma altında ve avlanmaları yasak. Ancak ülkemizdeki avcılar kuğuları tanımıyor. Fethiye´ye gelenler de büyük olasılıkla kaz sanılıp vuruluyor. Yaz mevsiminde nesli tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağalarını öldüren balıkçılardan, kışın da Peygamber Kuşu da denilen bu güzel hayvanları öldüren avcılardan bıktık'' dedi.

  Çevre beratı sahibi Emre, "Öldürülen bu kuğu, plaja denizden vurdu. Üzerinde onlarca saçma yarası var. Mutlaka avcılar vurdukları kuş denize düşünce bulamadı'' diye konuştu.
  Fethiye Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Nusret Tufan da kuğuları öldürenlere sert tepki gösterdi, "Bunlara avcı değil, olsa olsa çapulcu denir'' dedi

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı