GeriGündem Küfür etmek orucu bozar mı? Orucu bozan durumlar arasında kötü söz var mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küfür etmek orucu bozar mı? Orucu bozan durumlar arasında kötü söz var mı?

Küfür etmek orucu bozar mı? Orucu bozan durumlar arasında kötü söz var mı?

Ramazan ayı öncesinde en çok merak edilen sorulardan biri de küfür ve kötü sözün orucu etkileyip etkilemeyeceği oldu. İslam alimleri, bu mübarek ayda orucu bozan durumlara yönelik hatırlatmalarına devam edecek. Peki, küfür etmek orucu bozar mı? Orucu bozan durumlar arasında küfür ve benzeri kötü sözler de var mı?

Oruç ibadetini hakkıyla yerine getirmek isteyen vatandaşlar, orucu bozan durumları araştırmaya başladı. Peki, gün içerisinde ağız alışkanlığıyla da olsa kullandığımız kötü söz ve küfür orucu bozar mı?

İslam inancına göre küfür ve benzeri hakaret içeren kötü sözler, kötü ahlakın göstergesidir. Bu nedenle oruçlu olana veya olmayana diye ayırmadan herkese haram kılınmıştır. Küfür ve kötü sözün oruca etkisiyle ilgili farklı yaklaşımlar mevcuttur ancak Ebu Hüreyre’den nakledildiğine göre, Resulullah bu konuyla ilgili şöyle buyurmuştur: "Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur." Buyurmaktadır. Oruçlunun yalandan, yalancı şahitlikten, iftiradan, dedikodudan, kötü söz ve davranışlardan uzak durması, orucun en önemli adabındandır. Dedikodu, gıybet gibi fiiler, aslında hiçbir zaman Müslüman’a yakışmaz. Müslüman, dürüsttür, dosdoğrudur. O, gönül kırmaz, küs durmaz. Yüce Allah gıybet etmeyi, insanın ölü kardeşinin etini yemesine benzetir. Gıybet, genel olarak günah olsa da oruçluyken gıybet etmek daha kötüdür. Zira gıybet, orucun bereket ve sevabını siler. Pek çok alim gıybetin orucu bozmayacağını kabul etse de İbn Hazm gibi bazı alimler oruçlunun gıybet etmesi halinde orucunun bozulacağını bile söylemiştir.

Kaynak: Diyanet


Yorumları Göster
Yorumları Gizle