Gündem Haberleri

  Kudüs'te Olmert-Abbas görüşmesi

  A.A.
  03.10.2007 - 14:21 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kudüs'te yeniden bir araya geldi.

  Abbas'ı ve beraberindeki Filistin yetkilileri taşıyan konvoy, saat 12.00 sıralarında, Olmert'in Kudüs'teki resmi ikametgahına ulaştı. Abbas'a, yardımcısı Yaser Abid Rabbo ve Filistinli başgörüşmeci Saib Erekat gibi isimler eşlik ediyor.

  Olmert ve Abbas'ın önce baş başa görüşecekleri, sonra heyetler arası görüşmelere geçileceği bildirilmişti.
  Maryland'de, Kasım sonuna doğru yapılması beklenen, ABD destekli Orta Doğu barış zirvesi öncesi Olmert ve Abbas arasında sıklaşan toplantılarda, zirveden önce bir metin üzerinde uzlaşmaya varılması öngürülüyor. Olmert, bunun bir anlaşma değil, ortak bir açıklama uzlaşısı olacağını daha önce açıklamıştı.

  Öte yandan, Filistin parlamentosunun El Fetih grubu başkanı Azzam El Ahmed, "Olumlu sonuçlar verecek bir şekilde, konferansa iyi hazırlanamazsak, 2000'deki Kamp David hüsranından sonra yaşananlardan daha tehlikeli olayları görmek mümkün" dedi.

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a yakın isimlerden El Ahmed, Jerusalem Post'a yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistinli ekiplerin Orta Doğu konferansından önce bir anlaşmaya varamamaları halinde, ilk kez intifada benzeri bir tehlikeye dikkat çekti.

  Azzam El Ahmed, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, Filistin tarafınca sunulan, konferansa ilişkin birçok soruya hala cevap vermediğini de hatırlattı.

  Başlangıçta, ABD Başkanı George Bush'un bu konudaki davetinin kendileri için sürpriz olduğunu, ancak bölgeye gelen Rice'ın konferans hakkında kendilerine yeterince bilgi sağlamadığını söyleyen El Ahmed, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bugünkü toplantı için, daha önce hiç olmadığı kadar iyimser olduğunu da ifade etti. El Ahmed, "Geçen toplantıdan sonra, Abbas'ın 'İyimser olmaya yer yok' dediğini duydum. Ancak bugün, geçen hafta New York'ta yaptığı temaslardan sonra Abbas yüzde 90-95 iyimser" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı