Gündem Haberleri

  Kudüs'te intihar saldırısı: Saldırgan öldü, 6 yaralı

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 08:35 | Son Güncelleme:

  Kudüs`te, bu sabah bir intihar saldırısı daha düzenlendi. Saldırıyı düzenleyen militan ölürken 6 kişi de yaralandı.

  Saldırı, Türkiye saatiyle 7:45'te Kudüs`ün batısındaki Hilton oteli yakınlarında meydana geldi.

  Polis sözcüsü, üzerindeki bombayı patlatan saldırganın can verdiğini, çevredeki 3 kişinin yaralandığını açıkladı.

  İki kişinin de şoka girdiğini söyleyen sözcü Gil Kleiman, ``Saldırı bir kamikazenin işi`` dedi. Patlama, Kudüs`ün batısındaki bir otelin yanı başında meydana gelmişti.

  Kudüs ve Hayfa`da hafta sonunda düzenlenen intihar saldırılarında 26 kişi can vermiş, İsrail de buna misilleme için dün ve önceki gün Filistin hedeflerini vurmuştu.

  SALDIRIYI   İSLAMİ CİHAD ÜSTLENDİ  
     
  Filistinli İslami Cihad örgütü, Kudüs`ün merkezindeki bir otelin dışında bu sabah düzenlenen intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendi.  

  Örgüt tarafından haber ajanslarına ``İslami Cihad Hareketi`ne bağlı Kudüs Tugayı`` imzasıyla faksla gönderilen açıklamada, saldırıyıdüzenleyen intihar komandosunun, Beytüllahim yakınlarındaki Artas köyünden Davud Ali Ahmed Ebu Svay olduğu belirtildi.  

  Açıklamada, intihar komandosunun aslında, ``içinde siyonist liderlerin bulunduğu`` ifadesi kullanılan oteldeki bir güvenlik hedefine saldırmayı planladığı, ancak son anda özel durum değerlendirmesiyle bombaları otel dışında patlattığı kaydedildi.  

  REFAH`DA BİR FİLİSTİNLİ AĞIR YARALANDI
     
  İsrail'in dün başlattığı operasyonun ardından bir çok yerleşim bölgesini ablukaya alan İsrail tanklarının Gazze Şeridi`nin güneyindeki Refah kentinde açtığı ateş sonucu bir Filistinli, ağır yaralandı.

  Filistinli hastane kaynakları, İsrail tanklarının bölgede İsrail kontrolündeki bir yerde konuşlanarak makineli tüfek ve havan topu saldırısında bulunduklarını, bunun sonucunda 24 yaşındaki bir Filistinlinin ağır yaralandığını belirtti.

  Bu arada İsrail ordusu sözcüsü, İsrail tanklarının böyle bir saldırıda bulunmadığını öne sürdü.

  'ARAFAT`IN ASKERİ ALTYAPISINI YOK ETMEMİZ GEREK'
     
  İsrail İskan Bakanı Natan Çaranski, İsrail`in Filistin Lideri Yaser Arafat`ın askeri altyapısını yok etmesi gerektiğini belirtti.

  Çaranski Rus RTR televizyonuna verdiği demeçte, "Arafat`ın askeri altyapısının terörizmi desteklediği yönünde hiçbir kuşku yoktur. Terörizmi destekleyen tüm organizasyonları yok etmeliyiz`` dedi.

  KAMİKAZE KEMERLERİ BULUNDU
     
  İsrail polisi, Aşkelon yöresinde yaptığı operasyonda, çok sayıda "intihar komandosu kemeri" buldu.

  Devlet radyosunun haberine göre, Tel Aviv`in güneyindeki Aşkelon`da yapılan operasyonlarda, bir evde Filistinli intihar komandolarının kullanacağı sanılan, cepleri patlayıcı doldurulmuş kemerler ortaya çıkarıldı. Bomba imha ekipleri, kemerlerdeki patlayıcıları etkisiz hale getirdi.

  ABD`DEN İSRAİL`E KINAMA YOK

  İsrail ile Filistin arasındaki kanlı çatışmalarda daima "her iki tarafa da" şiddeti durdurmaları telkininde bulunan ABD, bu kez açıkça İsrail`in yanında yer alırken, yeni dalga şiddetin faturasını Filistin lideri Yaser Arafat`a çıkardı.

  ABD Başkanı George Bush yönetimi, Arafat`ın karargahının İsrail tarafından bombalanmasının ardından alışılan uygulamaların aksine, taziye ifadeleri yerine Arafat`ın daha fazla çaba sarf etmesi gerektiği öğüdünü verdi. 

  Beyaz Saray Sözcüsü Ari Fleischer, güvenlik içinde yaşamanın, İsrail`in hakkı olduğunu kaydetti. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da Arafat`ın, elinden gelen bütün çabayı göstermediğini, şiddeti önlemek için daha fazlasını yapabileceğini söyledi. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı