GeriGündem Kudüs'te Hamas adaylarına tutuklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kudüs'te Hamas adaylarına tutuklama

İsrail polisi, Doğu Kudüs'te bazı Hamas adaylarını ve kampanya sorumlularını tutukladı.

Hamas'ın, 25 Ocak'ta yapılacak Filistin parlamento seçimlerindeki önemli isimlerinden, genel listede ikinci sıradaki adayı Şeyh Muhammed Ebu Tir ile birlikte, diğer 2 adayı Mahmud Tutah ve Ahmed Atun'un tutuklananlar arasında olduğu bildirildi.

İsrail'in tutukladığı diğer 2 kişinin de Hamas adaylarının kampanyalarına yardımcı olan kişiler olduğu bildirildi.
Polisin, Hamas adaylarını Haremüşşerif'ten çıkışları sırasında tutukladığı kaydedildi.

Polis ayrıca, Hamas'ın bürolarına baskın yaparak, bilgisayarlarına ve Doğu Kudüs'teki seçim kampanyalarıyla ilgili belgelerine el koydu.

Büroların, seçimlerin yapılacağı 25 Ocak'a kadar, 15 gün süreyle kapalı kalacağı da belirtildi.

İsrail hükümeti bugün, Doğu Kudüs'te Filistinlilerin seçimlerde oy kullanmalarına onay vermiş, ancak Hamas'ın kentte seçime katılmasına müsaade etmemişti. Hamas'ın Doğu Kudüs'te seçim kampanyası yürütmesinin yanı sıra seçim pusulalarında adaylarına yer vermesine de izin verilmeyeceği belirtilmişti.

EBU TİR: “İSRAİL İLE DİĞERLERİNDEN DAHA İYİ GÖRÜŞECEĞİZ”

Hamas'ın önemli isimlerinden Ebu Tir, Haaretz gazetesine daha önce yaptığı açıklamada, ılımlı mesajlar vererek, “Biz, 10 yıl İsrail'le görüşen ve hiçbir şey yapmayanlara göre, İsrail ile daha iyi görüşmeler yapacağız” dedi.

Hamas'ın seçimlere katılmasının bir taktik olmadığını ve örgütteki stratejik bir değişikliği ifade ettiğini belirten Ebu Tir, “Geçmişte, bizim siyasetten değil, sadece güçten anladığımız söylendi. Ama biz geniş, köklü ve hayatın her alanında etkin bir hareketiz. Şimdi, siyasette de diğerlerinden daha iyi olduğumuzu kanıtlıyoruz” diye konuştu.

Ebu Tir, seçimlerden sonra İsrail ile görüşüp görüşmeyecekleri yolundaki bir soruya, “Topraklarımızı işgal eden İsrail'e hak ve meşruiyet vermeyeceğiz” yanıtını verdi ve hemen arkasından, “Asla, demiyoruz” diye ekledi. Ebu Tir, bu konunun, diğer her tür konuda olduğu gibi, parlamentoya sunulacağını ve tartışıldıktan sonra akılcı bir şekilde kararlaştırılacağını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle