GeriGündem Kudüs neden bu kadar önemli? İşte Kudüs tarihi ve konuma hakkında detaylar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kudüs neden bu kadar önemli? İşte Kudüs tarihi ve konuma hakkında detaylar

Kudüs neden bu kadar önemli? İşte Kudüs tarihi ve konuma hakkında detaylar

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınacağını açıklaması, Aralarında Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülkenin tepkisine neden oldu. Üç semavi din için önemli bir konuma bulunan Kudis'in tarihi yeniden gündeme geldi.

ABD Başkanı Donald Trump İslam dünyasından gelen tüm tepkilere karşın Kudüsİsrail'in resmi başkenti olarak tanıdığını söyledi. Amerikan Google ve Rus Yandex harita uygulamaları Kudüs'ü başkent olarak göstermeye başladı. Peki Kudüs tam olarak nerede? Kudüs dinler tarihi için neden önemli?

Kudüs tarihi ve içerisinde barındırdığı değerler ile dünya dinleri için büyük önem arz ediyor. Amerika Devlet Başkanı Donald Trump'ın yapmış olduğu 'Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanıyoruz' açıklaması, Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı ve Kubbet-Us-Sahra gibi değerleri içerisinde barındıran bu merkezin araştırılmasına neden oldu. 

Kudüs, barındırdığı dini değerlerle üç din için (İslam, Hristiyan, Yahudi dinine mensup olanların) ortak kutsal öneme sahip olduğu merkezdir. Harita üzerinde Filistin ve İsrail'in orta noktasında yer alan Kudüs, 800 bin kişilik nüfusa sahiptir. İçerisinde Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Kubbet-Us-Sahra gibi dini öneme sahip yerler bulunmaktadır. Peki, Kudüs nerededir? Harita üzerinde bulunduğu tam konum neresidir? İşte, Filistin ve İsrail'in başkent olarak nitelendirdiği Kudüs hakkında merak edilenler

Kudüs'ün tarihi, bilinene göre milattan önce 2000'lere kadar uzanmaktadır. Tarihi boyunca iki kez yok olma kaderini tadan şehir, 23 işgale, 52 saldırıya tanıklık etmiştir. Hz. Muhammed S.A.V'in İslamiyet'in yayılmasında önemli bir nokta olan Kudüs'ten Miraç'a yükseldiği ve Mescid-i Aksa'nın burada inşa edildiği bilinmektedir. İslam için önemli olduğu kadar Yahudi ve Hristiyan dinleri için kabul gören bazı yapıtaşları burada bulunmaktadır. İsa'nın burada çarmıha gerildiği rivayeti ve bu nedenle buranın hac noktası olarak kabul görmesi Hristiyanlar için, Milattan önce 10. Yüzyılda Kral Davud'un ele geçirmesi ise Kudüs'ü Yahudiler için anlamlı kılmıştır.

KUDÜS'TEKİ YARIM ASIRLIK İŞGALDoğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti.Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. 

BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor.

İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu. 

Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etti.

KUDÜS NEREDEDİR?

Kudüs konumu itibariyle İsrail ve Filistin'in orta noktasında yer almaktadır. Bu nedenle her iki ülke için de büyük öneme sahip olmaktadır. Kudüs'ün diğer ismi, İsrailliler tarafından Jarusalem olarak bilinmektedir.

Kudüs neden bu kadar önemli İşte Kudüs tarihi ve konuma hakkında detaylar

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle