Gündem Haberleri

  Kudüs’e selam Bill ile devam

  Tolga TANIŞ / CHARLOTTE
  07.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de Demokratların Barack Obama’yı resmen bir kez daha başkanlığa aday gösterdiği tarihi kurultay sona erdi. Eski başkan Bill Clinton, Obama’nın önünde eğildi ve “refahın paylaşılması gerektiğini” vurgulayarak sosyalist mesajlar verdi. Demokratlar, bu yıl parti programından çıkardıkları “İsrail’in başkenti Kudüs’tür” ifadesini ise tepkiler üzerine Başkan’ın emriyle yeniden programa aldı.

  BILL Clinton, konuşmasında ABD toplumuna açık açık sosyalist mesajlar verdi. Konuşmanın sonunda, sürpriz yaparak kurultay salonuna gelen Obama ile kucaklaşan Clinton’ı Michelle Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden da locadan izledi. Salonu dolduran 20 bin kişi yaklaşık 50 dakika süren konuşmayı dakikalarca alkışladı. Clinton, Obama ile Cumhuriyetçilerin “zengin” başkan adayı Mitt Romney arasındaki farkı anlatırken,“Eğer refahın paylaşıldığı, sorumluluğun paylaşıldığı bir ülke, ‘hepimiz bir aradayız’ toplumu istiyorsanız, Obama ve Biden’a oy vermelisiniz” dedi.

  Kurultayın sonunda en tartışmalı konu İsrail oldu. Hafta başında açıklanan parti programında, 2008 metninde yer alan “İsrail’in başkenti Kudüs” ifadesi çıkarılınca, İsrail lobisi ve Cumhuriyetçiler ayaklandı. Obama ekibi geri adım attı ve apar topar sözlü bir oylama yaparak çıkartılan cümleyi aynen ekledi. “Başkent Kudüs” ifadesinin yeniden programa eklenmesi için emrin direkt Başkan Obama’dan geldiği iddia edildi.

  Kampanya yetkilileri, Kudüs vurgusunun ABD dış politikası ile tezat oluşturmaması için çıkarıldığını söylediler.  Amerikalı politikacılar, resmi görüşe göre Filistin ve İsrailliler arasında statüsü müzakere konusu olan Kudüs’ün, miting konuşmalarında İsrail’in değişmez başkenti olduğunu söylüyor ve ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma sözü veriyorlar. Ancak sonra bunu gerçekleştirmiyorlar.

  Çok oy getirebilir

  Bill Clinton’ın Obama’ya desteğinin sembolik olmanın ötesinde ona oy da kazandıracağı belirtiliyor. Salondaki coşkuyu görünce Clinton’ın gözleri doldu. Eski ABD başkanının konuşmasının hazırlanmasına eşi Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da yardım ettiği bildirildi. Clinton’dan sonra kurultayda kürsüye çıkan isim ise 1998’te az kalsın görevden alınmasına neden olacak skandalın merkezinde yer alan Monica Lewinski ile bağlantılıydı. David Wolpe, AFP’ye, Lewinski’nin çocukken gittiği sinagogun hahamı olduğunu söyledi.

  Kürtajda Romney kaçıyor Obamalar kovalıyor

  Charlotte Kurultayı, Demokratların kürtaj meselesine yaklaşımında da bir dönüm noktası oldu. Anketlere göre kadın seçmen desteğinde yüzde 52’ye ulaşan Obama yüzde 36’da kalan Cumhuriyetçi Romney’ye fark atmış gözükürken, Romney kadınları kaybetmesinin nedenlerinden olan kürtaj tartışmasına bu yüzden girmemeye çalışıyor. Obama çifti ise önceki başkan Bill Clinton’ın dahi bunu açıkça dile getirmeye çekinmiş olmasına rağmen kürtaj hakkını her fırsatta vurguluyor.

  İşte Amerikan siyasetindeki Ortadoğu bölünmesinin resmi

  Gallup tarafından bu sene yapılan bir araştırmada Amerikalı seçmenlere politik görüşlerine göre İsrail, Filistinliler ve İran’ı olumlu görüp görmedikleri soruldu. Tablo, “Olumlu görüyorum” diyenlerin yüzde olarak dağılımını gösteriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı