Gündem Haberleri

  Küçükarmutlu'ya operasyon

  Hürriyet Haber
  05.11.2001 - 16:20 | Son Güncelleme:

  İstanbul polisi, ölüm orucu eylemlerinin yapıldığı ve Küçükarmutlu'ya yönelik olarak panzerlerle operasyon düzenledi. Operasyon sırasında 4 kişi hayatını kaybetti.

  Küçükarmutlu girişinde toplanan panzer destekli çok sayıda polis, saat 15.30 sıralarında mahallenin iç kesimlerine doğru ilerlemeye başladı.  Yollara çeşitli gruplar tarafından kurulan barikat ile engelleri panzer ve iş makinelerinin yardımıyla kaldıran güvenlik kuvvetleri, bazı evlere de gözyaşartıcı gaz kullanarak müdahalede bulundu.

  Yaklaşık 2 saat süren operasyon sırasında 4 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 4 kişinin, yanık ve karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu öldükleri bildirildi.

  Güvenlik güçleri, saat 18.00 itibariyle de panzer, iş makineleri, ambulans ve itfaiye araçlarının Küçükarmutlu'dan çıkışlarını sağlayarak, operasyon bölgesini terk etti. 
    
  KARAASLAN: KENDİLERİNİ YAKMIŞLAR


  İstanbul İl Sağlık Müdürü Osman Karaaslan, Küçükarmutlu'daki operasyonda 4 kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını bildirdi.

  Karaaslan, güvenlik kuvvetlerince düzenlenen operasyonun ardından, 4 ölü ve 10 yaralının Şişli Etfal Hastanesi'nde toplandığını bildirdi.

  Yaralıların özel bir serviste tedavi gördüklerini belirten Karaaslan, ''Kendilerini yakmışlar. Başka bir müdahale yok'' dedi. 

  Yaralılara 1. ve 2. derecede yanık tedavisi uygulandığını dile getiren Karaaslan, ''ölüm orucu'' nedeniyle bünyesi zayıflamış eylemcileri de tedavi edeceklerini kaydetti.

  Karaaslan, ''Bizi, insanların kafalarındaki düşünceler ilgilendirmiyor. Yanıklarını tedavi edeceğiz. Ölüm orucu nedeniyle tedavi edilmeleri gerekiyorsa onları da yapacağız'' diye konuştu.

  KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

  Güvenlik güçlerinin Küçükarmutlu'ya yönelik düzenlediği operasyonda ölen 4 kişi ile yaralılardan 6'sının kimlikleri belirlendi.

  Hastanelere ölü olarak kaldırılan kişilerin Sultan Yıldız, Arzu Güler, Bülent Durga ve Barış Kaş olduğu anlaşıldı.

  Bu kişilerden Arzu Güler'in, ''ölüm orucu'' eyleminin 152. gününde olduğu öğrenildi.

  Öte yandan, yaralılardan 6'sının adlarının da Eylem Göktaş, Zeki Doğan, Ahmet Güzel, Nurgül Karapınar, Haydar Bozkurt ve Sinan Törkü oldukları belirtildi.

  GÜVENLİK GÜÇLERİ BÖLGEDİN AYRILDI

  ''Kurtarılmış bölge'' olarak nitelendirilen Küçükarmutlu'ya yönelik operasyonu tamamlayan güvenlik güçleri, ''ölüm orucu'' eylemi yapılan evlerden bazı örgütsel dokümanları da alarak bölgeden ayrıldı.

  Küçükarmutlu'da ölüm orucu eyleminde bulunulan 2 eve gözyaşartıcı gaz bombası da kullanarak giren ve 10 eylemcinin ambulanslarla hastanelere sevk edilmesi sağlayan güvenlik güçleri, bu evlerde bulduğu 2 bilgisayar ile bazı örgütsel doküman ve eşyaya da çuvallara doldurarak el koydu.

  Güvenlik güçleri, saat 18.00 itibariyle de panzer, iş makineleri, ambulans ve itfaiye araçlarının Küçükarmutlu'dan çıkışlarını sağlayarak, operasyon bölgesini terk etti.
    
  DİRENMEYE ÇALIŞMIŞLAR
    
  Bu arada basın mensuplarınca gezilen eylem evlerinin, müdahale sırasında tahrip olduğu ve bir evin de yanarak, harabe haline geldiği görüldü.

  Müdahale sırasında eylemcilerin kapı arkalarına buzdolabı ve karyola gibi eşyaları yığarak, güvenlik güçlerine molotofkokteyli attıkları ve direnmeye çalıştıkları anlaşıldı.

  Operasyon sırasında, ölüm orucu eylemi yapılan evlerin çevresinde oluşturulan 6 adet barikatın da panzer ve iş makineleri tarafından kaldırıldığı dikkati çekti.

  Öte yandan, güvenlik güçlerinin uzaklaşmasından sonra küçük gruplar halinde mahallede toplanmaya başlayan bazı kişiler, polise ve basın mensuplarına tepki gösterdi. Bunun üzerine gazeteciler, operasyon nedeniyle elektrikleri kesik olan Küçükarmutlu'dan ayrılmak zorunda kaldı.

  ÖLÜM SEBEPYERİ YANIK VE KORBONDİOKSİT ZEHİRLENMESİ

  Güvenlik kuvvetlerinin Küçükarmutlu'ya yönelik operasyonu sırasında hayatını kaybeden 4 kişinin, yanık ve karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu öldükleri bildirildi.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli üst düzey bir yetkili, Küçükarmutlu'ya, panzer ve iş makineleriyle barikatları kaldırmak için girdiklerini, ancak bu sırada''ölüm orucu'' eyleminin yapıldığı evlerden birinde yangın çıkarıldığını söyledi.

  ''Yanan evin parmaklık bulunan pencerelerinden bazı kişilerin yardım istemesi üzerine duruma müdahale etmek zorunda kaldıklarını'' anlatan yetkili, ''Bu arada itfaiye ekipleri de bize katıldı. Yanan evden 13 kişiyi yaralı olarak çıkardık. Bu sırada, başka bir yaralı dabunların arasına katıldı. Toplam 14 kişinin hastanelere sevklerini sağladık'' dedi.

  Bu kişilerden 4'ünün yanık yaraları ve karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı olarak öldüklerini kaydeden yetkili, halen 10 kişinin hastanelerde tedavi gördüğünü, 3 kişinin de barikatların kaldırılması sırasında direniş gösterdikleri için gözlem altına alındığını kaydetti.

  Yetkili, operasyon sırasında 2 güvenlik görevlisinin de hafif şekilde yaralandığını bildirdi. 

  Aynı yetkili, güvenlik kuvvetlerinin mahalleye girişini engellemek için çeşitli malzemelerle barikat oluşturulması dışında derin ve geniş çukurlar da oluşturularak tuzak kurulduğunu, bu çukurlara düşen bazı polis araçlarının ise güçlükle çıkartıldığını dile getirdi.

  Güvenlik kuvvetlerinin operasyon sırasında silah kullanmadıklarını ifade eden emniyet yetkilisi, mahallede bulunan bazı kişilerin ise güvenlik kuvvetlerine taş atarak mukavemette bulunduklarını sözlerine ekledi. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı