GeriGündem Küçükarmutlu eylemi davasına bozma kararı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küçükarmutlu eylemi davasına bozma kararı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Küçükarmutlu'da düzenlenen ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan operasyonda yakalanan 16 sanığa "yasadışı örgüt üyesi olmak" suçundan verilen hapis cezalarını, hükmün "yasadışı örgüte yardım etmek" suçundan kurulması gerektiği görüşüyle bozdu.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İstanbul 6 No'lu DGM'nin kapanmadan önce ”yasadışı örgüt üyesi olmak” suçundan 2 sanığa verdiği 14 yıl 7'şer ay ve 14 sanığa verdiği 12 yıl 6'şar aylık hapis cezalarının temyiz incelemesini tamamladı.

İnceleme sonucu yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararında, bir kısım sanıkların ölüm orucu eyleminde bulunduğu, bir kısım sanıkların da bu kişilere yardım ettiği belirtilerek, “sanıkların silahlı çete ile organik bağ içinde gerçekleştirdikleri herhangi bir eylemin kanıtlanamadığı” vurgulandı.

“Sanıkların eylemlerinin yasadışı örgüte yardım niteliğinde bulunduğu düşünülmeden suç niteliğinde yanılgıya varılarak karar verildiği” ifade edilen kararda, hükmün “yasadışı örgüte yardım etmek” suçundan kurulması gerektiği bildirildi.

Kararda, suç vasfındaki değişiklik dikkate alınarak, cezaevinde tutuklu olan 7 sanığın da tahliyesine karar verildiği bildirildi.

Yargıtay'ın bu kararı ile cezaevinden tahliye edilen 7 sanığın da aralarında bulunduğu 16 sanığın yeniden yargılanmasına, DGM'ler kapatıldığı için önümüzdeki günlerde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.
  
DAVANIN GEÇMİŞİ
  
Güvenlik kuvvetlerinin, Küçükarmutlu'daki bazı evlerde yapılan ”ölüm orucu eylemi”ni sona erdirmek amacıyla 5 ve 13 Kasım 2001 tarihlerinde düzenlediği operasyonlar sırasında evlerde çıkan yangında, 4 kişi ölmüştü.

Operasyonla gözaltına alınan ve haklarında “yasadışı örgüte üye olmak” suçundan dava açılan 19 sanık, İstanbul 6 No'lu DGM'de yargılanmıştı.

Mahkeme heyeti, 2 Şubat 2004 tarihli duruşmada, “yasadışı örgüt üyesi olmak” suçundan 2 sanığa 14 yıl 7'şer ay, 14 sanığa da 12 yıl 6'şar ay ağır hapis cezası vermişti.

Heyet, yakalanamayan gıyabi tutuklu 2 sanık ile ifadesi alınamayan 1 sanığın dosyasını ise ayırmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle