Gündem Haberleri

  Küçük semte bir sürü aday

  Hürriyet Haber
  19.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arnavutköy topyekun bir şekilde 4 Haziran'daki muhtarlık seçimine hazırlanıyor. Beş bin nüfusluk semtte 17 muhtar adayı çıktı. Semt sakinleri, ekim ayında ölen muhtar Ömer Yılmaz Güven'in Arnavutköy Semt Girişimi ile birlikte başlattığı 3. Köprüye Hayır mücadelesini devam ettirecek bir aday arıyor.

  Arnavutköy sokakları bugünlerde seçim panayırına döndü. 4 Haziran'da yapılacak muhtarlık seçimleri nedeniyle sokaklar afişten gözükmüyor. Çünkü semtte 3. köprü yapılmaması için başlattığı mücadele ile tanınan ve ekim ayında ölen muhtar Ömer Yılmaz Güven'in yerini doldurmak isteyen muhtar adaylarının sayısı bir hayli fazla.

  Semt sakinleri muhtar Güven vefat ettikten sonra ‘‘kim muhtar olacak?’’ diye kara kara düşünüyordu. Oysa şimdi semtte bir muhtar adayı enflasyonu yaşanıyor. Yaklaşık beş bin nüfusluk küçücük semtte 17 muhtar adayı çıktı.

  Arnavutköylüler astronomik aday sayısından şaşkınlar, temennileri ise aday sayısının seçim gününe kadar azalması. 17 aday arasında kolları önceden sıvayan tam dokuz muhtar adayı var. Semt sokakları bu adayların pankartlarından, dükkan camları afişlerinden geçilmiyor.

  Sokak pankartlarlarda kullanılan sloganlar ise genel seçim kampanyalarındakini aratmıyor: ‘‘Hizmete hazırım’’, ‘‘Mahallemiz kazansın, siz kazanın’’, ‘‘Önce hizmet-güven ve tecrübe’’, ‘‘Arnavutköy'e çağdaş muhtar’’, ‘‘Alo Muhtar’’ ‘‘İtfaiye ve deprem sivilleri kuralım. Arnavutköy'ü birlikte kuralım’’, ‘‘İhtiyacınız olduğu zaman yanınızda olacağım’’, ‘‘Arnavutköy'de doğdum, Arnavutköy'de büyüdüm ve Arnavutköy'de çalışacağım’’ gibi...

  Bütün adayların ortak vaadleri arasında köprü mücadelesinin yanısıra sivil savunma, ilkyardım eğitimi ve semte itfaiyenin kurulması var. Son anda adaylığını açıklayanlar ise pankart asmak yerine dükkan dükkan gezip ev ev dolaşıp oy toplamaya çalışıyor. Bu arada adayların yalnızca ikisi kadın.

  Adayların meslek profili ise oldukça renkli: İmam, garson, eski video ve burger dükkanı işletmecisi, şoför, elektrikçi, emlakçı, eski toptancı... Yeni seçilecek adayın Arnavutköylü olması, Arnavutköy'de ikamet ediyor olması, seçildiğinde sadece muhtarlık yapması önemli. Ama asıl önemlisi yeni muhtarın, eski muhtar Güven gibi Arnavutköy Semt Girişimi (ASG) ile birlikte 3. köprü mücadelesine devam etmesi. Çünkü Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Arnavutköy güzergahında köprü yapmakta ısrar ettiklerini sş'ylemesinden sonra semt sakini tetikte beklemeye başladı.

  Semtte son iki yıldır özellikle 3. köprü yapılmaması için oluşturulan Arnavutköy Semt Girişimi ise adayların semte sahip çıkma yönündeki açıklamalarından memnun. Ancak bütün adaylar Arnavutköylü olduğu için de tarafsızlığını koruyor.

  4 Haziran pazar sabahı 4 bin 260 Arnavutköylü seçmen yeni muhtarını seçecek. Şimdiden hayırlı olsun.

  Adaylardan bazıları

  1- Şakir Beşer: Eski toptancı. Doğma büyüme Arnavutköylü. Semtte ikamet etmiyor.

  2- Eyüp Büyük: Muhtarlık binasının yanında elektrikçi dükkanı var. Doğma büyüme Arnavutköylü. Arnavutköy'de oturuyor.

  3- Orhan Büyük: Emlakçı. Doğma büyüme Arnavutköylü. Muhtarlık seçimine ilginç pankart ve afişlerle katılıyor.

  4- Hüseyin Candan: Köşk Restorant'ta garson olarak çalışıyor. Arnavutköylü.

  5- Berrin İnaler: Köprü mücadelesinde yer aldı. Yeni Arnavutköylü.

  6- Sedef İrteş: Doğma büyüme Arnavutköylü. Köprü mücadelesinin başından beri var. Halen vekaleten muhtarlık yapıyor.

  7- Asım Karakuş: Boğaziçi Taksi'de şoför. Muhtarlık seçimi için işinden ayrıldı. Doğma büyüme Arnavutköylü.

  8- Mehmet Orhan Kutay: 22 yıldır Arnavutköylü. Emekli. Merhum muhtarın ihtiyar heyetinde iki dönem görev aldı.

  9- Cumhur Özkan: Arnavutköy'de eski Özkan Video ve Burger Box dükkanlarının sahibi. Doğma büyüme Arnavutköylü.

  10- Vahdettin Yeni: İmam, din öğretmeni. Halen Çırağan'da Yahya Efendi Tekkesi'nde hocalık yapıyor. Arnavutköy'de oturmuyor.

  Bir 3. Köprüye Hayır eylemi de 18 Haziran’da yapılacak

  Arnavutköy Semt Girişimi (ASG), Arnavutköy’ü Güzelleştirme Derneği ve Arnavutköylüler 18 Haziran'da gerçekleştirecekleri Geleneksel Şenlik'te Boğaziçi’nin korunması temasını ele alacaklar. Bu şenlik Boğaziçi’ndeki diğer semtlerle dayanışma içinde yapılacak. Arnavutköylülerin iki yıldır süren köprü protestosuna bu şenlikte de yer verilecek. Şenliğe Boğaziçi’ndeki tüm semt sakinleri davetli. Geçmiş yıllarda olduğu gibi şenlikte ses sanatçıları sinema ve tiyatro dünyasının ünlü simaları da katılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı