GeriGündem Küçük kızın kemiklerinde DNA'ya rastlanmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küçük kızın kemiklerinde DNA'ya rastlanmadı

KONYA'da komşusu 23 yaşındaki Kezban Uslu tarafından boğularak öldürüldükten sonra, cesedi sobada yakıldığı 33 gün sonra ortaya çıkan 4 yaşındaki Beyza Çökekoğlu'na ait olduğu öne sürülen kemik parçalarında DNA'ya rastlanmadı.

Kızı öldürüp sobada yaktığı iddia edilen Kezban Uslu'nun olayda kullandığı satır ile cesedi yaktığı sobada ve içinden çıkan karton parçalarında insan kanına rastlanmadığı açıklandı.

Geçen yıl komşusunun kızı 4 yaşındaki Beyza Çökekoğlu'nu evinde boğarak öldürdükten sonra cesedini odun sobasında yaktığı iddiasıyla Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle 10 aydan bu yana tutuklu yargılanan 23 yaşındaki Kezban Uslu, bugün ikinci kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Kezban Uslu'nun yanı sıra öldürülen Beyza Çökekoğlu'nun ailesi ve avukatı da katıldı. Duruşmada mahkeme heyeti, Beyza Çökekoğlu'na ait olduğu belirtilen kemik parçaları ile Kezban Uslu'nun olayda kullandığı satır ile cesedi yaktığı soba ve sobadan çıkan karton üzerinde inceleme yapan İstanbul Adli Tıp Kurumu Biyolojik İhtisas Dairesi'nin raporunu okudu. Rapora göre, Beyza'ya ait kemiklerde DNA'ya rastlanılmadığı, satır, soba ve sobadan çıkan karton parçalarında insan kanına rastlanılmadığı belirtildi.

Öldürülen Beyza Çöçekoğlu'nun avukatı Hülya Gök, olayın, küçük kızın öldürülmesinden 33 gün sonra ortaya çıktığını hatırlattı. Gök, “Beyza, 33 gün boyunca kayıp olarak biliniyordu. Aradaki zaman nedeniyle kan izlerine ve DNA'ya rastlanmamış olunabilir. Zaten Kezban Uslu, polis ve mahkemedeki ifadesinde Beyza'yı öldürdüğünü itiraf etti. Bu raporun dikkate alınmaması gerekir” dedi.
Mahkeme heyeti de, Ksanık ezban Uslu'nun akıl sağlığının saptanması için gönderildiği Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi tarafından hazırlanan raporun ulaşmadığını göz önüne alarak davayı 29 Nisan'a erteledi.

“KIZIMI YAKTIN, ALLAH DA SENİ YAKSIN”

Duruşmaya katılan Beyza Çökekoğlu'nun  yaklaşık 7 aylık hamile annesi Asuman Çökekoğlu da, Kezban Uslu'yu duruşma salonuna getiren askerlere “Buna iyi bakın, bu benim kızını yaktı” dedikten sonra “Sen kızımı yaktın, Allah da seni yaksın” diye bağırdı. Asuman Çökekoğlu, yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.
Bu arada Kezban Uslu'nun eşi, 29 yaşındaki Mustafa Uslu'nun da eşi hakkında boşanma davası açtığı belirtildi.

OLAY NASIL OLDU

KONYA'daki merkez Meram İlçesi Alavardı Mahallesi Kıraç Sokak'ta oturan Beyza Çökekoğlu, 30 Nisan 2009 tarihinde markete ekmek ve yumurta almak için gittikten sonra akibetinden bir daha haber alınamadı. Konya Emniyet Müdürlü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, 1 aylık soruşturma sonunda Beyza Çökekoğlu'nu evinde boğarak öldürdükten sonra cesedi odun sobasından yaktığı öne sürülen komşuları Kezban Uslu'yu gözaltına aldı. Uslu, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

Tutuklanan Kezban Uslu’nun, akıl sağlığı yerinde olup olmadığının belirlenmesi için Uslu, önce Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne, ardından İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'ne gönderildi. Hakkında dava açılan Uslu, 7 Ocak 2010 tarihindeki ilk duruşmada 2008 yılında ‘Kader' adlı kızımın öldüğünü, hasta diğer kızının 3.5 ay hastanede tedavi gördüğünü anlatırken, şöyle dedi:
“Eşim beni sürekli dövüyordu. Hasta olan kızımı da benden uzaklaştırdılar. Çok yıprandım. İnthara bile teşebbüs ettiğim zamanlar oldu. Beyza'ya karşı düşmanca his beslemedim. Olay günü, sebebini bilmediğim nedenle dolayı temizlik ve çay yaptığım şirketteki işten çıkartıldım. Daha sonra markete gittim. Beyza ile orada karşılaştım. Marketten çıkınca çocuk arkamdan evime geldi. Vefat eden kızımın bebeğini aldı. Ona, ‘Annenin buraya geldiğinden haberi var mı ?’ diye sordum. Bir şey söylemedi. Marketten aldığı içinde ekmek ve yumurta bulunan poşeti yere bıraktıktan sonra, ölen kızımın bebeği ile oynamaya başladı. Oynarken bebeğin kolunu yerinden çıkarttı. Bunu görünce, ölen kızım gözümün önüne geldi. Kendimi kaybettim. Tokat vurdum. Yere düştü, yığıldı. Öldüğünü sandım. Ne yapacağımı bilemedim.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle