Gündem Haberleri

  Küçük Fatma'nın şüpheli ölümü

  Hürriyet Haber
  15.01.2006 - 14:12 | Son Güncelleme:

  Kuş gribi şüphesiyle Van’daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altında tutulan 12 yaşındaki Fatma Özcan yaşamını yitirdi.

  Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Avni Şahin, çocuk servisinde “kuş gribi” şüphesiyle tedavi gören Fatma Özcan'ı saat 13.50'de kaybettiklerini söyledi.

  Şahin, Fatma Özcan'ın cenazesinin ailesinin talebi doğrultusunda bugün veya yarın teslim edileceğini belirtti.

  Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, Fatma'nın 5 yaşındaki kardeşi Muhammet Özcan’ın sağlık durumun da ciddiyetini koruduğunu açıkladı.

  DR. ÖNER; 'FATMA'NIN TEST SONUÇLARI HENÜZ BELLİ DEĞİL'

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, “kuş gribi” şüphesiyle tedavi gördüğü hastanelerinde bugün hayatını kaybeden Fatma Özcan'dan alınan numunelerin sonuçlarının halen belli olmadığını bildirdi.  

  Prof. Dr. Öner, Araştırma Hastanesi'nde ölen hastaların sayısının 4'e yükseldiğini, bu hastalardan 3'üne tahlil sonuçlarına dayanarak kuş gribi teşhisi konulduğunu, “kuş gribi” şüphesiyle tedavi görürken bugün ölen  Fatma Özcan'dan alınarak Ankara'ya gönderilen numunelerin tahlil sonuçlarının ise henüz belli olmadığını belirtti. 

  KARDEŞİNİN TEST SONUÇLARI POZİTİF 
   
  Sağlık Bakanlığı Kuş Gribi Koordinasyon Merkezi, kuş gribi tanısıyla tedavi gördüğü Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybeden Fatma Özcan'ın kardeşinde de kuş gribi virüsünün tespit edildiğini açıkladı. 

  Sağlık Bakanlığı Kuş Gribi Koordinasyon Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 11 Ocak tarihinden bu yana “Kuş Gribi “ ön tanısıyla takibi yapılan hastalardan Fatma Özcan'ın, ciddi solunum sıkıntısı nedeniyle solunum cihazına bağlı iken hayatını kaybettiği belirtildi.

  Aynı hastanede takip edilen Fatma Özcan'ın kardeşinin test sonuçlarının da pozitif çıktığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Fatma Özcan'ın kardeşinin bugün çıkan laboratuvar testleri, kuş gribi açısından pozitif bulunmuştur. Vefat eden Fatma Özcan'ın ise ilk laboratuvar test sonuçları negatif bulunmakla beraber, örnek incelemeleri devam etmektedir.

  Bugün pozitif çıkan vaka ile beraber ülkemizdeki kuş gribi pozitif sayısı 19 olmuştur.”

  FATMA 8 YIL ÖNCE ANNESİNİ KAYBETTİ


  Gribi” şüphesiyle tedavi gördüğü Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde ölen Fatma Özcan'ın okula gitmediği ve 8 yıl önce annesini kaybettiği bildirildi. 

  12 yaşındaki Fatma Özcan'ın dayısı Mehmet Güzenge, Fatma'nın Mehmet Emin ve Cemile çiftinin ikinci çocukları olduğunu söyledi.

  Bir hafta önce bahçelerinde besledikleri ördekleri ahıra bıraktıktan sonra rahatsızlanan Fatma'yı, ilk olarak Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi Devlet Hastanesi'ne götürdüklerini belirten Güzenge, buradaki doktorların kuş gribi şüphesiyle Fatma ve kardeşi Muhammet'i YYÜ Tıp Fakültesi'ne sevk ettiklerini ifade etti. 

  Fatma'nın babasının işinin ve sosyal güvencesinin bulunmadığını, günübirlik işlerde çalıştığını belirten Güzenge, küçük kızın ailesi tarafından okula gönderilmediğini ve okulla hiç tanışmadığını söyledi.

  Güzenge, “Fatma, 8 yıl önce annesini kaybetti. Babası daha sonra yeniden evlendi. Üvey annesi, Fatma ve kardeşine bakmak için Van'daydı. Ancak Fatma'yı kaybettik. Kardeşleri perişan durumda.  Mezarını zaten hazırlamıştık. Çünkü doktorları sağlık durumunun ağır olduğunu bize bildirmişlerdi” diye konuştu. 

  Fatma'nın kardeşi 5 yaşındaki Muhammet Özcan halen hastanede tedavi görüyor. 

  Fatma Özcan'ın ölümüyle YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybedenlerin sayısı 4'e yükseldi.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  KOÇYİĞİT AİLESİNİN 3 FERDİ KUŞ GRİBİ KURBANI

  Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nden kuş gribi şüphesiyle YYÜ Tıp Fakültesi'ne sevk edilen Koçyiğit ailesinin üç çocuğu Muhammet Ali, Fatma ve Hülya Koçyiğit yaşamlarını yitirmişlerdi.

  Böylece Güneydoğu Asya'dan sonra dünyada ilk kez kuş gribinden ölüm Türkiye'de görülmüş oldu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı