Gündem Haberleri

  Küçük ama çok etkili oldu

  Mutlu YUCA-Koray YILMAZDEMİR/BOLU, (DHA)
  14.05.2011 - 01:47 | Son Güncelleme:

  01.28'de, merkezüssü Bolu olan 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Marmara ve Düzce depremlerini yakından yaşayan Bolulular dün geceki ufak depremde bile büyük panik yaşadı.

  VATANDAŞLAR DIŞARI DÖKÜLDÜ / FOTO GALERİ

  BOLU’da, gece saatlerinde iki deprem meydana geldi. 3,9 ve 3 büyüklüğündeki deprem nedeniyle sokaklara akın eden halk, yeni bir depremin olacağı korkusuyla dışarıda bekledi. eldi.

  BOLU'DAKİ DEPREMLER PANİK YARATTI / WEB TV

  Bolu’da saat 01.13’de merkez üssü Bolu olan deprem meydana geldi. 3 büyüklüğündeki depremin yerin 2 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi. İkinci deprem ise saat 01.28’de hissedildi. Merkez üssü yine Bolu olan depremin şiddetinin de 3,9 olduğu açıklandı. İkinci depremin de yerin 5 kilometre altında meydana geldiği öğrenildi.  

  Depremler hasara neden olmazken, ikinci deprem ile birlikte yataklarından fırlayan halk panik içinde kendilerini sokaklara attı. 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin yaşandığı bölgede halk yaşadıkları korku ile baygınlık geçirdi. Sokaklara çıkanlar birbirlerini sakinleştirirken, soğuk hava nedeniyle bir süre sonra vatandaşlar evlerine dönmek zorunda kaldı. Bazıları da geceyi araçlarında geçirdi.

  BOLU SABAHA KADAR SALLANDI 

  BOLU’da, hissedilen 3.0 ve 3.9 büyüklüğündeki depremlerin ardından 4 deprem daha kaydedildi.

  Bolu merkezli ilk deprem saat 01.13’de 3.0 büyüklüğünde yerin 2 kilometre altında meydana geldi. İkinci deprem Bolu merkezli saat 01.28’de 3.9 büyüklüğünde yerin 5 kilometre altında kaydedilirken, sarsıntılar kentte yaşayanları yataklarından fırlattı. Deprem hasara neden olmazken, korku içerisinde evlerinden çıkanlar, meydan ve araçlarında bekledi. Yüksek katlı apartmanlarda oturan bazı kişiler deprem korkusuyla geceyi tek katlı evlerde oturan yakınlarının yanında geçirdi. Özellikle yurtlarda kalan üniversite öğrencileri paniğe kapıldı. Bazı kız öğrenciler korkudan baygınlık geçirdi. Soğuk hava nedeniyle üşüyenler bir süre sonra evlerine girdi.

  Depremler sabaha kadar devam etti. Bolu merkezli saat 04.36’da 2.9, 06.22’de 2.7, saat 06.41’de 2.6, saat 09.12’de ise 3.2 büyüklüğünde depremler meydana geldi. 4 deprem hafif hissedildi.

  BOLU VALİSİ ÖZÇİMEN: “PANİĞE GEREK YOK”
   
  Bolu'da 8 saat içerisinde 6 hafif şiddetli  deprem meydana geldi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü  verilerine göre, Bolu'da saat 01.13 ile 09.12 sıralarında 3, 3.9, 2.9, 2.7, 2.6  ve 3.2 şiddetlerinde toplam 6 kez hafif şiddetli deprem meydana geldi.

  Gece başlayan depremlerin ardından sokağa dökülen vatandaşların deprem  paniği devam ediyor. Depremler nedeniyle 15 kişi rahatsızlanarak hastaneye  kaldırıldı.

  Bolu Valisi İbrahim Özçimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deprem  uzmanı olmadığını ifade ederek, “Bu şekilde yerde hareketlenmeler devamlı olur.  3 şiddetindeki depremleri bazıları duymaz bile. Zaten 1, 2 ve 2,5 gibi depremler  devamlı oluyor. Gece olan depremleri bizde hissettik. Bence paniğe gerek yok.  Bizim özellikle 1999 yılından sonra yapılan binalarımız sağlamdır. Güvenle  oturulabilir. Bolu'daki konutların iyi olduğu da ifade edilebilir. Emniyet,  jandarma ve afet işlerinin sorumlu müdürleriyle görüştüm depremlerden sonra.  Binalarda çatlak yada yaralanma gibi bir şey yok” dedi.

  Özçimen, deprem olduktan sonra yapılacak olan şeyler konusunda  vatandaşların bilinçli olduğunu belirterek, “'Depremin tedbiri depremden önce  alınır. Deprem öldürmez bina öldürür. Binaların sağlam yapılması, evlerde bulunan  eşyaların duvarlara monte edilmesi gibi tedbirler daha önemli. Vatandaşlarımızın  sabah saatlerine kadar dışarlarda uyuması şu yağmurda, soğuk havada durması çok  doğru değildir. Paniğe gerek yok” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı