Gündem Haberleri

  Küba'ya Tuzla'dan 13 gemi gidiyor

  Hürriyet Haber
  24.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Küba Denizcilik Bakanı Orlando Rodriguez Romay'ı önceki akşam İstanbul Boğazı'nda düzenlenen tekne gezisinde ağırladı. Gezide iki bakan, Küba gemilerinin Tuzla'daki tersanelerde yapılması için iyiniyet protokolü imzaladılar.

  Geziden önce Çırağan Sarayı'nda basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Küba'da alıkonan Türk gemisi ‘Cemre-1'in mürettebatının ailelerine müjde verdi. Yaklaşık 3 aydır Küba'da rehin bulunan Cemre-1'in mürettebatından 22 kişinin yaptıkları görüşmeler sonucunda serbest bırakılacağını ve yarın Türkiye'ye döneceklerini bildirdi.

  Romay ve beraberindeki teknik heyetin önceki gün Tuzla'daki tersanelerde incelemelerde bulunduğunu ve ilk aşamada 13 Küba gemisinin burada inşa edilmesi için anlaşmaya varmak üzere olduklarını söyleyen Mirzaoğlu, 200-240 milyon dolarlık bu anlaşmanın başlangıç olacağını belirtti. Mirzaoğlu, Türkiye'nin Avrupa'nın en iyi tersanelerine sahip olduğunu belirterek, Orta Amerika ve Karaiblere'de Türk gemicilik sanayinin açılacağını söyledi.

  Özel sektöre destek

  Mirzaoğlu, bu başarının Türk gemi inşa sektörünün bir başarısı olduğunu belirterek, kendilerinin devlet olarak sadece özel sektöre destek verdiklerini söyledi. Mirzaoğlu, Trabzon Beşikdüzü'nde denizde meydana gelen faciada hayatını kaybedenlere de Allah'tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diledi. Basın toplantısının ardından, Mirzaoğlu ile Romay tekneyle Boğaz turu yaptılar. Romay imzanın ardından, ‘‘Küba gemi istiyor, gemiye ihtiyacı var. Tersaneler de gemi yapmak istiyor’’ diyerek, her iki ülkenin bakanları olarak bu anlaşmayı hayata geçirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

  Pilav günü

  Üsküdar Kız Lisesi Mezunlar Derneği'nin geleneksel pilav günü 28 Mayıs Pazar günü okul bahçesinde yapılacak. Eski mezunların biraraya geleceği ve okulda okumakta olan depremzede çocuklar yararına etkinliklerin de düzenleneceği pilav günü saat 13.00'te başlayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı