Gündem Haberleri

  Kübalı yazar İnfante öldü

  Hürriyet Haber
  22.02.2005 - 13:26 | Son Güncelleme:

  1960'ta, “Savaştaki Gibi Barışta” adlı kitabıyla tanınan Kübalı yazar Guillermo Cabrera İnfante, İngiltere'nin başkenti Londra'da 76 yaşında öldü. Yazarın yayınevi Gallimard'dan yapılan açıklamada, 1929 doğumlu İnfante'nin düştüğü için hastaneye kaldırıldığı, ancak enfeksiyon nedeniyle hayata veda ettiği belirtildi. İnfante'nin Türkiye'de en çok bilinen eseri “Şehirler Kitabı”.
    Polonyalı ressam cinayet kurbanı
    Makbule Hün toprağa verildi

  İnfante, liseyi bitirdikten sonra eğitimine devam etmeyerek yazmaya başlamış ve bunun yanında çeşitli meslekler icra etmişti. Daha sonra gazetecilik okuyan İnfante, gazetecilik ve sinemayı “hayatının en önemli iki ihtirası” olarak tanımlamıştı.

  Takma isimle “Carteles” adlı sinema dergisinde yazan ve bu derginin daha sonra yazı işleri müdürlüğüne getirilen İnfante, Küba Sinematekinin de kurucusu ve 1951-1956 arası başkanıydı.

  1960'ta, “Savaştaki Gibi Barışta” adlı kitabıyla tanınan İnfante, daha sonra sınıf ayrımcılığına karşı mücadelenin en önemli figürlerinden biri haline geldi.

  “Kapanda Üç Kaplan” adlı kitabıyla dünya çapında tanınmaya başlayan yazar, 1965'ten bu yana Avrupa'da sürgünde yaşıyordu.

  Son yıllarını Londra'da geçiren İnfante, 1997 yılında Cervantes ödülüne layık bulunmuştu.

  İnfante, Türkiye'de daha çok, 2003 yılında çıkan “Şehirler Kitabı” ile tanınıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı