Gündem Haberleri

  Kübalı mimar Baltık Denizi'nde rehin kaldı

  Hürriyet Planet
  19.07.2012 - 16:27 | Son Güncelleme:

  Rusya doğumlu Kübalı mimar Luis Cespedes, vize sorunu nedeniyle iki ay boyunca Baltık Denizi'nde bir feribotta turlamak zorunda kaldı.

  Cespedes gibi tüm Kübalılar Rusya'ya yaptıkları 30 günden kısa ziyaretleri vizesiz olarak gerçekleştirebiliyorlar. Bu nedenle Rusya'da doğan ve Moskova'da okuduktan sonra St. Petersburg'a yerleşen Cespedes yıllardır, 30 günü doldurduğunda yurt dışına çıkıyor.

  Kübalı mimar son olarak Schengen alarak Finlandiya'ya hareket eden bir feribota bindi. Evine 4 Haziran'da dönmeyi bekliyordu.

  Ancak Rus makamlar Cespedes'in son 12 ayda, iki defa ülkede 30 günden fazla kaldığını belirlediler ve bu nedenle evine dönmekte olan Kübalı mimar vize engeline takıldı.

  Gerisin geri feribota binen Cespedes'in başına gelenler bununla da bitmedi. Baltık Denizi'ndeki yolculuğu sırasında Schengen vizesinin de süresi doldu ve Finlandiya'ya da alınmadı.

  Vize sorunu halledilene kadar Baltık Denizi'nde 47 gün geçiren Cespedes, tam 21 kez iki ülke arasında gidip geldi. Kübalı mimarın Rus eşi de limana gelerek ona her defasında Finlandiya'ya dönüş biletini verdi.

  Ve bu durum, Cespedes'in Rus Federal Göçmenlik İdaresi'nden kalıcı oturma izni almasına kadar devam etti. /images/100/0x0/55eb564ff018fbb8f8bac5b9

  BEYAZ PERDEYE AKTARILACAK

  Ekho Moskvy radyosuna konuşan Kübalı mimar olayı "Aptalca bir durum" sözleriyle yorumladı.

  Kübalı mimarın hikayesini duyan yönetmen Aleksey Zobin ise hikayeyi beyaz perdeye aktarmak istediğini söyledi.

  Mehren Kerimi Nasiri adlı İranlı bir mülteci de vize sorunu nedeniyle 18 yıl boyunca Paris'teki Charles De Gaulle Uluslararası Havaalanı'nda mahsur kalmıştı. 2006'da mağduriyeti sona eren Nasiri'nin hikayesi Tom Hanks'in oynadığı 2004 yapımı "Terminal" adlı filme konu olmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı