Gündem Haberleri

  Küba'dan usta bir klasik gitarist

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küba'nın yetiştirdiği en önemli müzisyenler arasında yer alan gitarist Joaquin Clerch bugün saat 19.30'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir resital verecek.

  1965 Havana doğumlu Clerch, müzik eğitimini ülkesinde tamamladıktan sonra 1990'da Salzburg Mozarteum Konservatuarı'ndan aldığı bursla gitar çalışmalarını Eliot Fisk eşliğinde sürdürmüş, klasik müzik alanında Nikolaus Harnoncourt ve Anthony Spiri'nin öğrenci olmuş. Konservatuardaki eğitimini en üstün onur derecesi ile tamamlayan gitarist, Avusturya Kültür Bakanı tarafından özel bir ödülle onurlandırılmış. 1992'den itibaren uluslararası düzeydeki pek çok gitar yarışmasında birincilik ödülü kazanan Clerch, 1994'te de Küba hükümetinin sanatçılara verdiği en büyük ödül olan ‘‘Ulusal Kültür Şeref Ödülü''ne layık görülmüş.

  Pek çok orkestrayla birlikte solist olarak konserler veren; İstanbul dahil, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerin ve başkentlerin önemli konser salonlarında resitaller veren müzisyen, oda müziği alanında da çalışmalar yapmış. Bu çalışmalarda barok keman, flüt, piyano, vokal, yaylı çalgılar dörtlüsü gibi çeşitli kombinasyonlara yer veren Clerch'in albümleri de bulunuyor.

  Salzburg Mozarteum Konservatuarı'nda hocası Fisk'in asistanı olarak görev yapan, 1988-89 yıllarında Münih'te gitar dersleri veren Clerch, Ekim 1999'da profesörlük derecesini alarak Düsseldorf Yüksek Okulu'nda öğretim görevlisi olmuştur.

  Sanatçı bu akşamki resitalinde Bach, Giulliani, Ponce, Piazolla, Mangore, Lauro, Brouwer ve Farinas'ın eserlerini seslendirecek.

  <ı>Bilet fiyatları: 4 ve 3 milyon TL.

  Bilet satış noktaları: CRR Konser Salonu (0212 232 98 30), AKM (0212 251 56 00), tüm Vakkoramalar ve Bakırköy Carousel

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı