Gündem Haberleri

  Küba devrimi 40 yaşında

  Hürriyet Haber
  03.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küba, komünist devrimin 40'ıncı yılını kutluyor. Devlet Başkanı Fidel Castro, 1959 yılında, tıpkı diktatör Fulgencio Batista'yı devirdikten sonra yaptığı gibi, yine Santiago kentinde belediye binasının balkonundan, yine haki asker giysileri içinde halka seslendi. Castro, konuşmasını her zaman olduğu gibi yine ‘‘Kazanan sosyalizm olacak’’ diye bitirdi.

  Bugün 72 yaşındaki Fidel Castro, Küba devriminin 40'ıncı yıldönümünde Nobel edebiyat ödüllü Portekizli Jose Saramago ve yine Nobel ödüllü Kolombiyalı ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez'in de davetliler arasında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişilik bir kalabalığa hitap etti. Devrimin yapıldığı 1959 yılında 32 yaşında olan Castro, konuşmasında ‘‘Bu balkondan konuşan adam, o gün konuşanla tıpatıp aynı kişi değil. Şimdi daha az genç; ama aynı ismi taşıyor, aynı şekilde giyiniyor, aynı şekilde düşünüyor, aynı şekilde hayal kuruyor’’ diye konuştu.

  Neo-liberalizmin dünyayı uçurumun eşiğine getirdiğini iddia eden ve sosyalizmi öven Fidel Castro, piyasa ekonomisini de yerden yere vurdu. Castro, bu sistemi savunanları ‘‘ilahiyatçılar’’ olarak nitelendirdi ve ‘‘Bunlar, piyasayı din haline getiren, tutucu, gerici din adamlarından başkası değiller’’ ifadesini kullandı. Spekülatörleri de suçlayan Castro, bu insanların dünyamızı ‘‘büyük bir kumarhaneye’’ çevirdiğini savundu.

  Kapitalizmin dünyayı uçuruma sürüklemekte olduğunu yineleyen ‘‘Maximo Commandante’’ Castro, ‘‘Çözüm, dünyayı babalarının çiftliği gibi kullananlardan gelmeyecek. Yeni dünya düzeni dedikleri sistemin çöküşü kaçınılmaz’’ diye konuştu. Piyasa ekonomisinin yarattığı bencilliğin çaresinin sosyalizm reçetesinde yazılı olduğu düşüncesini savunan Castro, insan özgürlüğünün piyasa serbestisine bağlı olduğunu iddia etmenin ikiyüzlülük olduğunu öne sürdü. Castro, ‘‘Özgürlük, kardeşlik ve onurdan geçer; bu iki kavram ise piyasayla bağdaşır şeyler değil’’ dedi. Kendini ‘‘her zaman komünist’’ olarak niteleyen Castro, TV'den de yayınlanan konuşmasını, hemen her söylevinden sonra yaptığı gibi, alışılmış sloganıyla bitirdi:

  ‘‘Ya vatan ya ölüm; ya sosyalizm ya ölüm... Yenen biz olacağız...’’  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı