Gündem Haberleri

  Küba, Çek Cumhuriyeti'ni protesto etti

  Hürriyet Haber
  02.02.2006 - 19:45 | Son Güncelleme:

  Küba Maslahatgüzarı Aymee Hernandez Quaseda'nın, Çek Dışişleri Bakanlığı'na gönderdiği notada, “Bakanlığın, aralarında Küba'nın da bulunduğu çeşitli ülkelerde demokrasiyi geliştirmek için sivil toplum kuruluşlarına yardım programı” protesto edildi.

  Elçiliğin açıklamasına göre protesto notasında “Küba içişlerine müdahaleyi ve hiçbir türde baskıyı kabul etmeyecektir. Kübalıların büyük bölümü, kirli finansmana ihtiyaç duymaksızın kendi toplum modellerinin inşasına ve bu modeli geliştirmeye devam edecektir” denildi.

  Notada, Çek Dışişleri Bakanlığı, ABD hükümetinin temsilcileri ve Küba asıllı teröristlerle iyi ilişkiler içinde olan sivil toplum kuruluşlarını kullanmakla suçlandı.

  Bakanlığın programına göre, Çek sivil toplum kuruluşlarına, Küba, Irak ve Myanmar gibi ülkelerde demokrasi ve insan haklarını geliştirmek için çalışanlara verilen hükümet yardımından faydalanabilmeleri için 31 Ocak'a kadar süre tanınmıştı.

  Küba'nın başkenti Havana'da geçen hafta 2 Çek kadının gözaltına alınmasını protesto etmek için Hernandez Quesada, dün Çek Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı