Gündem Haberleri

  Krizin ardından Mehmetçik Katar'a girdi

  Hürriyet Haber
  22.06.2017 - 18:43 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri, 5 zırhlı araç ve 23 personelin bu sabahtan itibaren Doha'ya ulaştığını resmen duyurdu.

  Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye'nin Katar'da kuracağı üsse ilk sevkiyatın yapıldığını resmen duyurdu.

  İnternet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

  "Türkiye ile Katar arasında askeri eğitim, işbirliği ve birlik konuşlandırılması kapsamında yapılan hukuki düzenlemeler çerçevesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Katar’da birlik konuşlandırması sürecinin bir parçası olarak, 22 Haziran 2017 günü saat 08.00’de 5 zırhlı araç ve 23 personelin Doha’ya intikali tamamlanmıştır. Bundan sonra da faaliyetler planlandığı şekilde uygulanmaya devam edilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
  Suudi Arabistan'ın başını çektiği komşuları tarafından tecrit edilen Katar, 5 Haziran'dan bu yana kıskaca alınmış durumda. Doha yönetimiyle tüm diplomatik ilişkileri kesen Katar karşıtı blok, hava, deniz ve kara sınırlarını da kapatmış durumda. ABD'nin düğmeye basmasıyla yapılan hamlede Katar 'terör'e destek vermekle suçlanıyor.
  Krizin patlamasıyla Türkiye Katar'ın yanında yer alan ülkeler arasında öne çıktı. Birkaç gün içinde Türk ürünleri Katar'daki market raflarında yerini aldı.
  Ankara, daha önce imzalanan bir anlaşmayı da devreye soktu ve Katar'a üç bin asker göndermeye karar verdi. Genelkurmay açıklamasıyla, Katar'daki üsse ilk askerlerin ulaştığı duyurulmuş oldu.

  KATAR'DA TOPLAM 113 TÜRK ASKERİ OLDU
  Katar’da hâlihazırda 88 Türk askeri bulunuyordu. İlk kafilenin gitmesiyle Katar’daki Türk asker sayısı 113’e çıktı. Katar’a gidecek araçların hafif zırhlı ve değişik tip tekerlekli araçlar olacağı, bunlar içinde tank bulunmayacağı daha önce açılanmıştı.
  İleri aşamada Katar’a gidecek asker sayısının bini bulabileceği öne sürülüyor. Aynı şekilde hava unsurlarının da Katar’a konuşlanması öngörülüyor.

  BAYRAMDAN SONRA ORTAK TATBİKAT
  Türkiye ve Katar silahlı kuvvetleri ortak tatbikat da yapması planlanıyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı