Gündem Haberleri

  "Krizi sorumsuz kapitalistler yaratıyor"

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  ANAP Balıkesir milletvekili Agah Oktay Güner, krizlerin temel sorumlusunun sorumsuz kapitalistler ve bunlara gözyuman sorumsuz yöneticiler olduğunu savundu.

  TBMM Genel Kurulu'nda Kültür ve İçişleri Bakanlıklarının 2001 Mali Yılı bütçeleri üzerindeki görüşmelerinde, ANAP Grubu'nun görüşlerini açıklayan Balıkesir Milletvekili Agah Oktay Güner, ''Kalkınmanın iki kanadı vardır; biri milli kültür, diğeri ekonomik stratejilerdir'' dedi. Güner, Kültür Bakanlığı'nın genel bütçeden binde 3 pay aldığını belirterek, bu kaynakla milli kültürün korunmasına yönelik çalışmaların yapılamayacağını söyledi.

  Güner, kamuoyunun Zeugma'ya gösterdiği ilgiyi Hasankeyf'e göstermediğini savunarak, bunun ''içinde bulunulan kültür buhranının bir göstergesi'' olduğunu savundu.

  ''Bugün Türkiye'de sanayi tesisi varsa bunun temelinde milli işadamı olma kaygısının yattığını görelim'' diyen Güner, Batı'nın ve Doğu'nun büyük sermaye sahiplerinin kendi milli değerlerine sahip çıkarak büyüdüklerini kaydetti.

  Güner, ''Şu anda yaşanan krizlerin temel sorumlusu sorumsuz kapitalistler ve bunlara gözyuman sorumsuz yöneticilerdir'' diye konuştu.

  İç istihbarat İçişleri Bakanlığı'na devredilmeli

  ANAP Adana Milletvekili Musa Öztürk ise uygulanan ekonomik program ve AB'ye uyum sürecindeki başarılı çalşmaların ''bazı şer güçleri tahrik ettiğini'' ifade ederek, bu güçlerin Çevik Kuvvet otosuna yapılan saldırıyı iyi değerlendirerek ''provokasyon yaptıklarını'' savundu. Öztürk, ''Bundan sonra da olabilecek bu tür provokasyonlara karşı hem teşkilat hem de millet olarak uyanık olunmalı'' diye konuştu.

  Musa Öztürk, ''MİT Müsteşarı'nın dediği gibi, iç istihbarat İçişleri Bakanlığı'na devredilmelidir'' diyerek, bu konudaki yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı