Gündem Haberleri

  Krizdeki İspanya'nın yardımına Çin yetişti

  AA
  06.01.2011 - 15:40 | Son Güncelleme:

  Çin, borç krizi nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İspanya ile 5.65 milyar euro tutarında 16 ayrı ticari anlaşma imzaladı. Çin’in yetkili ağızları, İspanyol ekonomisine güvendiklerinin altını çizdi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor    

   

  İspanya'da bulunan Çin Başbakan Yardımcısı Li Keqiang, İspanya ile 12'si özel, 4'ü kamu şirketi olmak üzere toplam 16 ticari anlaşma imzalarken, İspanyol ekonomisine güvenip, desteklediklerini açıkladı. 

  Li Keqiang yaptığı konuşmada, "İyi ve kötü günde İspanya'nın yanında olacağız. Çin, İspanya'nın mali krizini aşmasına yardım edecek. Çin, uzun vadede sorumlu bir yatırımcıdır. Bu piyasaya güveniyoruz" dedi. 

   

  Söz konusu anlaşmaların enerji, teknoloji, telekomünikasyon ve gıda sektörlerinde olduğu belirtilirken, anlaşmaların büyük bölümünün İspanyol-Arjantin sermayeli Repsol YPF petrol şirketiyle yapıldığı kaydedildi.

     

  Çin'in anlaşma yaptığı firmaların arasında, Türkiye'de hava sahası gözetim ağını yenileyip genişleten İspanyol firması İndra da bulunurken,şirketin Çin'in Xian ve Chengdu havaalanlarındaki hava trafiğini yenilemek için yaklaşık 19 milyon euroluk bir anlaşma imzaladığı duyuruldu.

   

  50'ye yakın Çinli işadamı ile Madrid'e gelen Le Keqiang, İspanya'da Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Elena Salgado, Dışişleri Bakanı Trinidad Jimenez, Endüstri Ticaret ve Turizm Bakanı Miguel Sebastian ve çok sayıda üst düzey İspanyol işadamı ile görüşmeler yaptı.

   

  Ayrıca 2009 rakamlarına göre, İspanya'nın Çin'e 1.99 milyar euroluk ihracat yaptığı, bu ülkeden ithalatının ise 14.4 milyar euro olduğu belirtildi.

         

  Öte yandan İspanyol basını, Li Keqiang'ın Madrid'deki temaslarını ve imzalanan 16 ticari anlaşmayı, 2. Dünya Savaşı'nda ABD'nin 16 ülkeye yaptığı Marshall yardımına benzetti. "Hoşgeldin Mr. Li" şeklinde başlık atan İspanyol gazeteleri, "Çin, İspanya'nın tahvillerini satın almaya devam edeceği sözünü verdi. İspanya'ya verilen bu güven mesajı, İspanyol borcu için bir oksijen balonu etkisi yaratacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

         

  Avrupa turunda olan, geçtiğimiz hafta Yunanistan ve Portekiz'i de ziyaret eden Çin Başbakan Yardımcısı yarın İspanya'dan ayrılarak Almanya ve ardından İngiltere'ye gidecek.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı