Gündem Haberleri

  Kriz akvaryumu da vurdu

  Hürriyet Haber
  18.11.2001 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Ekonomik krizden etkilenen vatandaşların, süs balığı ve kafes kuşu beslemek gibi hobilerini terk ettikleri bildirildi. İstanbul'da süs balığı ve kafes kuşu satıcılarının merkezi olarak bilinen Mısır Çarşısı'nın yanındaki pazar esnafı, ekonomik kriz nedeniyle müşterisiz günler geçiriyor.

  Pazar esnafından süs balığı satıcısı Süleyman Can, ekonomik krizden dolayı satışlarının neredeyse ''durma noktasına'' geldiğini ifade ederek, ''Eskiden günde 5-6 adet akvaryum satardık. Şimdi 1 aydabu kadar satamıyoruz'' dedi. 

  İthal edilen ve pahalı olan süs balığı türlerine hemen hiç rağbet olmadığını anlatan Can, şunları söyledi:
  ''500 bin liradan başlayıp 40-50 dolara kadar, hatta bazı özel türlerde daha da pahalı olan balıklar var. Biz de artık ithallerden çok yerli olarak üretilen ve nispeten ucuz olan balıkları bulunduruyoruz.Zaten az sayıda kalan müşterilerimiz de, artık 500 bin liralık balıktan alırken bile '3 tane alsam 1 milyon lira olmaz mı?' diye soruyor.''

  Bazı semtlerdeki şubelerini kapatmak zorunda kaldıklarını belirten Can, ''Ailece bu işi yapıyoruz. Pazardaki işyerimizi kapatmamak için direniyoruz'' şeklinde konuştu. 

  Küçük boy bir akvaryumun 60-70 milyon liraya satıldığını ifade eden Süleyman Can, ısıtıcısı, motoru, bitki ve süsleri ile ucuzlarından birkaç çift balık da konulunca maliyetin 100-150 milyon liraya çıktığını, bu fiyatın ise artık insanlara yüksek geldiğini kaydetti.


  Süs balıkları ve kafes kuşları satılan pazarda dükkanı olan İsmet Demir de, müşterilerinin artık kafes kuşu ve akvaryum balığı besleme alışkanlıklarını terk ettiğini anlatarak, ''İnsanların ilk feda ettikleri şey bu tür hobileri oluyor'' dedi.


  Pazardaki diğer ''pet shop''ların sahipleri de, tanesi 7-7.5 milyon lira olan muhabbet kuşlarından 30-35 milyon liraya satılan cennet papağanlarına ve ötücü türlere kadar hemen hiçbir kafes kuşuna da rağbet kalmadığını söylediler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı