Gündem Haberleri

  Kritik yemeğe Türk mönüsü

  Hürriyet Haber
  02.10.2005 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Avrupalı bakanlar bu akşam yemekte Türkiye’nin üyeliğiyle ilgili tarihi kararı belirleyecek. İşte onlara Türkiye’yi neden kucaklamaları gerektiğini anlatan güzel bir mönü:

  ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK

  Osmanlı döneminde dinler barış içinde yaşadı. Türkiye’den başka hiçbir ortak, Batı ile İslam arasında daha iyi bir köprü olamaz. Türkler, ‘Medeniyetler Çatışması’ fikrinin terk edilmesini sağlayacak verilmiş bir söz olarak Avrupa kapısında.

  TİCARET

  Osmanlı, İpek Yolu’nda baskın bir ülkeydi. Batı’ya ticari alanda bildiği her şeyi öğreten kültür oldu. Türkiye de büyük bir pazar. Kafkas ve Ortadoğu pazarlarıyla da bağlantı ve pazar imkánı sunuyor.

  SİYASET

  Dáhiyane devlet bilgisi, göçmen bir toplumu Viyana kapılarına kadar getirdi. Tarih boyunca Türkler, disiplinli bürokrasisi ve güçlü ordusuyla, Osmanlı yönetiminde daha iyi yaşam bulacağına inanan Hıristiyanları ikna etti.

  ASKERİ BİLGİ

  ‘At üstündeki fırtına’ olarak da bilinen Türkler, Anadolu’dan Balkanlar’a uzandı. Bugün ise Türkler, NATO içinde bir yiğit gibi ve Avrupa savunma gücü için önemli bir güven kaynağı.

  SANAT

  Türkiye kaligrafi, cam ve metal işçiliğinin en güzel örneklerini getirdi. Çin porseleni, Fars tekstili ve Venedik tabloları, Türk saraylarında gelişti.

  Bu manşet dünkü İngiliz Independent Gazetesi’nin birinci sayfasından alınmıştır.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı