Gündem Haberleri

  Kreşte yaralanan minik Ahsen felci atlattı

  Nursima ÖZONUR- Hümeyra PARDELİ/ERZURUM / DHA
  29.05.2010 - 11:55 | Son Güncelleme:

  ERZURUM'da kreşte arkadaşları ile oynarken üzerine dolap kapağı düşerek beyin kanaması geçiren 4 yaşındaki Ahsen Alpaydın, yaşama tutundu ve sağ tarafında ortaya çıkan felci yendi. Yürümeye başlayan Ahsen’in sadece konuşamadığına söyleyen hemşire olan annesi Meral Alpaydın, “Her önüne gelen kreş açmamalı” dedi.

  Geçen 17 Mayıs'ta kreşte üzerine dolap kapağı düşen Ahsen Alpaydın, kaldırıldığı hastanede çekilen MR’ında beyin kanaması geçirdiği belirlenerek yoğun bakım altına alındı. Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tüzün, önemli aşamalar kaydedildiğini ve Ahsen’in sadece konuşma probleminin kaldığını dile getirdi. Prof. Dr. Tüzün, “Ahsen kafa travma sonrası kliniğimize yatırıldı. Geldiğinde vücudunun sağ tarafından güçsüzlük ve konuşma problemi vardı. Radyolojik görüntülerinde bunlarla ilgili bulgular saptandı. Tedavi sonrasında özellikle bir tarafındaki güçsüzlük toparlandı. Ama konuşma problemi devam ediyor. Tramvayla uyumlu sayılabilecek bazı problemleri tespit ettik. Tedavisini bir süre daha takip edeceğiz. Genel durumu iyi, bilinci açık. Yemesi içmesi normal ve geziyor. Ailesiyle ve çevresiyle ilişkileri normal düzeyde. Tamamen düzeldikten sonra taburcu etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

  Anne Meral Alpaydın ise, kızı Ahsen’in hayata tutunmasından mutlu olduğunu belirtti. Alpaydın, “Ahsen’in başına dolap kapağı düştüğünü vicdan azabı duyan bir öğretmenin itirafından öğrendik. Olaydan bir gün sonra hastaneye götürdüğümüzde beyin kanaması geçirdiği ortaya çıktı. O kadar çok konuşan bir çocuk, 12 gündür hiç konuşmadı. Hala bir defa bile olsun bana ‘anne’ demedi. Kreşler daha çok denetlenmeli. Her önüne gelen kreş açmamalı. İstanbul Maltepe’de Efe Boz, lavabonun boynunu kesmesi sonucu öldü. Ahsen bu durumda. Başka çocuklar böyle olmasın” dedi.

  2 çocuk sahibi diş hekimi Kemalettin ve hemşire Meral Alpaydın çifti, kreş yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi. Ahsen’in babaannesi 60 yaşındaki Ayşe Alpaydın da torununun geçirdiği kazaya çok üzüldüğünü ifade etti. Ayşe Alpaydın, “İçim yanıyor” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı