GeriGündem Kreş desteği başvurusu nasıl yapılır? Kreş yardımı kimlere yapılır?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kreş desteği başvurusu nasıl yapılır? Kreş yardımı kimlere yapılır?

Kreş desteği başvurusu nasıl yapılır? Kreş yardımı kimlere yapılır?

Çalışan anneler için sunulan kreş desteği son günlerin en çok merak edilen konularından oldu. Kadınların ve özellikle annelerin iş gücünde daha çok yer almalarını sağlayacak tedbirler kapsamında hayata geçirilen kreş desteğinden yararlanmak için belirli şartlar var. Peki, kreş desteği başvurusu nasıl yapılır? Kreş yardımı kimlere yapılır?

Çalışan anneler için sağlanan kreş yardımlarıyla ilgili çok sayıda cevabı merak edilen soru var. Kreş desteğinin şartları ve başvurunun nereden yapılacağı pek çok kişinin bir numaralı gündem maddesi oldu. İşte, kreş yardımı hakkında merak edilen tüm detaylar...

KREŞ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kreş yardımı, çalışan annelerin çalışma hayatından kopmaması adına, çocukların kreş masrafları için ayrılan bir ödenektir. Çalışan annelerin faydalanabileceği kreş yardımında, maddi açıdan zorluk çeken ebeveynler öncelikli olacak. Kreş desteğine başvuru yapmak isteyen çalışan annelerin önce iş vereni, yoksa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı merkezlerden bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekir.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kreş desteği alınmadan önce annenin maaş durumu göz önünde bulundurulur. Maaş bakımından uygun olduğu durumda bu destek işveren tarafından sağlanır. Örneğin bir çalışan anne asgari maaş alıyor ise ve çocuğuna bakmakla mükellef ise(çocuğun velayet durumu annedeyse; baba çalışmıyorsa, çalışıyor ama geliri çocuğun bakımına yetmiyorsa, çocuğa bakacak bir aile büyüğü yoksa) devlet kadın işinden istifa etmesin diye bu desteği ona sağlıyor. Ancak maaşı 5.000 TL olan, çocuğa bakacak aile büyüğü bulunan, çocuğun babasının maddi geliri masraflarına yetecek düzeyde olan ailelere bu desteğin alınması zorlaşıyor.

ÜCRETLER ARTTI

Son olarak çalışan anneler için sağlanan kreş yardımlarıyla ilgili de düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7103 Sayılı Torba Yasa ile kadın çalışanlara yapılacak kreş yardımı gelir vergisinden istisna tutuldu. Bu tutar ardından Bakanlar Kurulu Kararı ile her bir çocuk için Asgari ücretin yüzde 15'inden asgari ücretin yüzde 50'sine çıkartıldı. Böylece çocuk başına 304.35 liralık istisna tutarı 1.014.75 lira oldu. İşverenin kreş parası olarak çalışanlara ödediği miktar da vergi dışı bırakıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle