GeriGündem Kredi kartları tasarısına tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi kartları tasarısına tepki

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Turhan Çakar, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu Tasarısı'nın, tüketicilerin sorunlarına çözüm getirmediğini, hatta bazı noktalarda “geriye götürdüğünü” savundu.

Çakar, 1 Şubat Çarşamba günü TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda ele alınacak tasarı hakkında, TÜDEF Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Kredi kartı kullanımının her geçen gün arttığına dikkati çeken Çakar, kredi kartıyla yapılan alışveriş tutarının 2005 yılında 77.4 milyar YTL'ye ulaştığını belirtti. Çakar, tüketicilerin kredi kartlarıyla ilgili yaşadığı en büyük sıkıntının “akdi faiz” olduğunu ifade ederken, “enflasyon, yıllık yüzde 8'in altında ve yasal faiz yıllık yüzde 12 iken, kredi kartlarına uygulanan yıllık akdi faiz oranı yüzde 100'ün üzerindedir” diye konuştu. Derneğin, kredi kartı mağdurları tarafından “ağlama duvarına” dönüştürüldüğünü belirten Çakar, yüzbinlerce vatandaşın umutla beklediğini ancak tasarının, hiç bir soruna çözüm getirmediğini söyledi.

“LAİKLİK İLKESİNE AYKIRI”

Tasarıda, özel finans kurumlarının yeni adı olan “katılım bankacılığına” yer verildiğine işaret eden Çakar, bu düzenlemenin laiklik ilkesine aykırı olduğunu kaydetti.

“Tasarının, islami kesimin duyarlılıkları dikkate alınarak hazırlandığını” savunan Çakar, şöyle konuştu: “Katılım bankaları, islami bankacılığın kurumlarını bankacılık sistemimizin yanına konulmasıdır. Faiz yerine kar payı, temerrüt faizi yerine gecikme cezası denilerek tüketicilerin İslami bankacılığa yönlendirilmesi sağlanarak, ve bu tür bankalara kaynak aktarılması hedeflenerek, bu bankaların meşrulaştırılmasına, geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına çalışılmaktadır. Yasanın bu haliyle çıkmaması için elimizden geleni yapacağız.”

BEKLENTİLER

Tasarının görüşüleceği komisyona da katılacaklarını, tepki ve beklentilerini dile getireceklerini belirten Çakar, federasyonun tasarıya ilişkin bazı görüşlerini şöyle sıraladı:
- Akdi faizin, kanunu faizin 2 katından fazla olamayacağına ilişkin hüküm getirilmeli,
- Şu anda mağdur olan ve büyük sıkıntılar çeken yüzbinlerce kredi kartı mağduruna ödemede kolaylık sağlayan bir çözüm getirilmeli,
- Katılım bankacılığı ve Katılım Bankaları Birliği'ne ilişkin düzenleme, tasarıdan çıkarılmalı,
- Bankacılık ciddiyetine uygun olmayan kredi kartı dağıtımının engellenmesine ilişkin düzenleme yapılmalı,
- Kaybolan ve çalınan kredi kartı nedeniyle doğacak zararın 150 YTL tutarındaki bölümünden tüketicinin sorumlu olacağı hükmü kaldırılmalı, zararın tamamından banka ve alışveriş yapılan firma sorumlu tutulmalı.

“EYLEM PLANINI UYGULARIZ”

Tasarının, kaybolan kartta tüketici sorumluluğu ve katılım bankacılığı gibi konularda, mevcut uygulamadan da geri bir yapı öngördüğünü savunan Çakar, “tasarı, sadece ortadaki büyük pastanın liberal sermaye ile yeşil sermaye arasındaki paylaşımına ilişkin sorunlarına çözüm getiriyor” dedi. Çakar, yasanın bu haliyle Meclis'ten çıkması halinde, hazırladıkları eylem planını “hayata geçireceklerini” kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle