Gündem Haberleri

  Kredi Kartı Yasası gelecek hafta Komisyona gelecek

  A.A.
  29.01.2006 - 16:49 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kredi kartları ile ilgili yapılacak yasal düzenlemenin gelecek hafta Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda görüşüleceğini belirterek, “Türkiye'deki bütün tüketiciler, kartlarını bilinçli ve rasyonel olarak kullanmayı öğrendikleri zaman bu ülke ekonomisi ayağa kalkar” dedi.

  Partisinin Sivas İl Başkanlığı Merkez İlçe Teşkilatı'nın 2. Olağan Kongresi'ne katılmak üzere kente gelen Şener, Belediye Nikah Salonu'ndaki kongrenin ardından belediyeyi ziyaret etti.
  Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şener, bir soru üzerine kredi kartları ile ilgili yapılacak yasa tasarısının düzenlemenin gelecek hafta çarşamba günü Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda görüşüleceğini söyledi.

  -“FAYDALI OLACAK”-

  Bu yasa tasarısının komisyondan geçtikten sonra genel kurula gideceğini anlatan Şener, tasarının Cumhurbaşkanı'nın onayı ile yürürlüğe gireceğini belirterek, şunları kaydetti:
  “Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte şu anda her bankanın kendince uyguladığı bazı hususlar ortak kural haline gelecek. Sistemin nasıl işleyeceği ile ilgili çerçeveler belirlenmiş olacak. Ona göre işleyecek. Bu kartların nerede verileceği, alan kişilerin hangi limitler içerisinde kartı kullanacakları, ödememe halinde faiz hesaplarının nasıl yapılacağı gibi ayrıntılar kanunda belirlenmiştir, buna uyulacak.
  Şu anda bildiğiniz gibi bankayla kredi kartı kullanan müşteri arasında bir sözleşme imzalanıyor. Fakat o sözleşme metni çok küçük oluyor. Bankaların hazırladığı metinleri, kart kullananlar imzaladıkları sözleşmede nelerin yazdığını bile bilmiyorlar. Bir iltihaki sözleşme söz konusu. Hakkını, yükümlülüğünü iyi bilmeden kart kullandığı zaman tüketiciler, zaman zaman mağdur olabiliyor. Bu, tüm bunların önüne geçecek bir kanun olacak. Faydalı olacağını düşünüyoruz.”

  -KREDİ KARTI FAİZLERİ-

  Şener, kredi kartı ödemelerine uygulanacak faize ilişkin soru ile ilgili ise şu yanıtı verdi:
  “Bu tasarıda faizle ilgili bir sınır yok. Daha doğrusu faizle ilgili bir sınır var tasarıda. Ama faizi ikiye ayırmak lazım. Birincisi akdi faiz. Akdi faiz dediğimiz şey sözleşmede imzaladığı faiz. Yani kredi kartı yükümlülüğünü takside böldüğü zaman, o taksitler içerisinde düzgün ödeme yapıyorsa yüzde kaç faiz ödeyeceği ile ilgili husus, akdi faiz diye ifade ediliyor. Bir de gecikme faizi veya temerrüt faizi var. Bu gecikme faizi ise taksitleri vaktinde ödeyemediği takdirde, gecikirse ne kadar faiz ödeyeceği ile ilgilidir.”
  Hazırladıkları kanun tasarısında akdi faizle ilgili bir sınır olmadığına dikkat çeken Şener, şöyle devam etti:

  -“GECİKME FAİZİ İLE İLGİLİ SINIR VAR”-

  “Ama gecikme faizi ile ilgili bir sınır var. Diyor ki gecikme faizi, akdi faiz oranının yüzde 30 fazlasını geçemez. Kamuoyunda tartışılan ise akdi faiz oranlarıdır. Çünkü bu kredi kartlarında akdi faiz oranları her banka tarafından farklı uygulanıyor. Yüzde 55 faiz uygulayan da var, yüzde 115 faiz uygulayan da var. (Yıllık enflasyonun yüzde 7.5 olduğu bir ortamda, kredi kartlarına uygulanan faiz yüzde 50'nin altına hiçbir banka tarafından düşürülmüyor. Hatta bazı bankalar yüzde 115 uyguluyorlar. 7.5 enflasyonla yüzde 115'lik faiz olur mu? Buna bir sınır getirin) diyorlar. Biz faiz oranlarının piyasada belirlenmesini, piyasa mekanizmasına daha uygun düşeceği ile ilgili kanaatle tasarıda herhangi bir sınır koymadık. Ancak konu komisyon üyeleri tarafından da tartışılıyor. Merkez Bankası ise sektörün kredi türleri itibariyle uyguladığı ortalama faiz oranını, 'hiçbir banka yüzde 30 fazlasını geçemesin' diye, 'bir sınır olabilir' diye görüş bildirmiştir. Ancak komisyonda ve kamuoyunda tartışılan sınır, bunun da ötesinde, daha kesin sınırlar isteniyor.
  Mesela Ankara Ticaret Odası Başkanı diyor ki 'hazinenin borçlanma faizinin 3 katını geçmesin, böyle bir sınır getirin' diyor. Ama bizim gönderdiğimiz metinde akdi faizle ilgili herhangi bir sınır yoktur. Yasama yetkisi TBMM'ye aittir. Bu konuda sayın milletvekillerimiz buradalar. Kararı onlar verecekler.”

  -KREDİ KARTI MAĞDURLARI-

  Bu yasal düzenlenmenin kredi kartı mağdurlarını kapsayıp kapsamayacağı ile ilgili soru üzerine ise Şener, şunları kaydetti:
  “Bu tasarı geleceği düzenlemeye yönelik hazırlanmıştır. Geçmişe yönelik bir hüküm yoktur. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da tüketicinin bilinçli olması en önemli konudur. Kart kullanan kişilerin rasyonel davranması... İnsanların kazanacağı alışkanlıklar, ekonomik kararlarını verirken rasyonel hareket etme alışkanlığı kazanmaları sadece belli bir olay açısından değil, ekonominin tamamı açısından önem arz ediyor. Ekonomimin tamamını etkileyen sonuçlar ortaya çıkarıyor. Türkiye'deki bütün tüketiciler, kartlarını bilinçli ve rasyonel olarak kullanmayı öğrendikleri zaman, bu ülke ekonomisi ayağa kalkar. Sadece sorun kredi kartları sorunu, bu kartlar vesilesiyle biriken, ödenemeyecek duruma gelen borçlar sorunu oluşmakla kalmaz, burada kazanılacak rasyonelite tüketicilerin bütün davranışlarına yansıyacağı için ülke olarak çok büyük kazançlar elde ederiz. Bu bakımdan tüketicilerin rasyonel hareket etme alışkanlığı kazanması, bence en önemli konulardan biridir. Ancak biz genellikle çok hesap kitap yaparak yaşamayız, kalender yaşarız. Kalender yaşamak iyidir, fakat hesaplar uymadığı zaman çok büyük olumsuz sonuçları ortaya çıkarır.”

  -KREDİ KARTI LİMİTLERİ-

  Bu yasal düzenlenme ile kredi kartlarına belirli bir limit uygulanacağını belirten Şener, “Bütçe hesabını yapacaksın, harcamanı ona göre yapacaksın. Bankalar limitsiz kart veriyor. Soruyorum, senin kartının limiti kaç diye. Diyor ki '5 milyar'. Ya senin maaşın, gelirin 500 milyon lira. 'Vallahi banka verdi' diyor. Gerçi biz çıkaracağımız kanunda buna limit koyacağız. Gelirinin 2 katını aşamaz diyeceğiz. Ama 2 kat limitle de harcama yapması gerekmez” dedi.
  İnsanların hesabının bilerek harcama yapması gerektiğini vurgulayan Şener, “Türkiye'de tüketicilerin, kart kullananların ekonomik rasyoneliteyi yakalaması, yaşaması piyasa fiyatlarının dengesi açısından da çok önemlidir. Sadece kendi dengesini kurmuş olmaz, aynı zamanda piyasadaki fiyat dengesini de kurmuş olur” diye konuştu.

  -“TÜRK EKONOMİSİ GÜÇLÜDÜR”-

  Kuş gribi vakaları ile Rusya ve İran'ın Türkiye'ye sattığı doğalgaz miktarını azaltmasının ekonomiye etkisi ile ilgili soru üzerine ise Bakan Şener, “Türk ekonomisi güçlüdür. Böyle arada bir gelen, öngörülmeyen şoklara karşı da dayanıklıdır. Türk ekonomisinin sağlıklı bir yapısı vardır” dedi.

  -KENTTE ASAYİŞ...-

  Vali Vekili Mete Buhara ve Belediye Başkanı Sami Aydın ile de bir süre sohbet eden Şener, salonda bulunan İl Emniyet Müdürü Yahya Bal'a kentin asayiş durumu sordu.
  Emniyet Müdürü Bal da şehrin asayiş yönünden huzurlu olduğunu belirterek, en fazla hırsızlık olayları yaşandığını, zanlıların yakalanmasına rağmen tutuklanmaları konusunda bazı yasal sıkıntıların bulunduğunu kaydetti.
  Bakan Şener ise ülke genelinde hırsızlığı meslek haline getiren kişiler olduğuna dikkat çekti.
  Kentteki incelemelerini tamamlayan Şener daha sonra karayolu ile Ankara'ya hareket etti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı