Gündem Haberleri

  Kredi dosya masrafını mahkeme kararıyla geri aldı

  Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
  13.11.2009 - 16:11 | Son Güncelleme:

  ISPARTA’da yaşayan 37 yaşındaki Serkan Ağarlı, bir bankadan aldığı 7 bin 500 TL kredi için kesilen 500 TL’lik dosya masrafı nedeniyle Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Heyet, bankanın parayı iade etmesine karar verdi.

  Ancak banka parayı ödemeyince, Ağarlı mahkemeye başvurarak parasını mahkeme kararıyla aldı.

  Isparta'da pazarlamacılık yapan Serkan Ağarlı, 2008 yılının Haziran ayında eşinin rahatsızlanması üzerine bir bankadan 7 bin 500 TL ihtiyaç kredisi çekti. Krediyi çektikten 1 yıl sonra bir televizyon programında, bankanın dosya masrafı olarak kestiği 500 TL'nin yasal dayanağı olmadığını öğrenen Ağarlı, geçen Haziran ayında bankayı Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü bünyesindeki Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayet etti. Heyet, Ağarlı'nın haklılığına karar vererek, bankanın dosya masrafı olarak aldığı parayı iade etmesi gerektiğini belirtti. Heyetin kararına rağmen bankanın parayı iade etmemesi üzerine Ağarlı, mahkemeye başvurarak parasını mahkeme kararıyla aldı.

  Banka ise sözleşmenin tek taraflı olarak yapılmadığını gerekçe göstererek, Tüketici Hakem Heyeti’nin kararının iptali için Isparta 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. 2 ay süre dava sonunda mahkeme heyeti, bankanın davasının reddine, harç alınmasına yer olmadığına, yapılan masrafların banka tarafından karşılanmasına karar verdi.

  ‘TÜKETİCİ KORUMASIZ’

  Türkiye'deki bütün tüketicileri bu konuda duyarlı olmaya çağıran Ağarlı şunları söyledi:
  “Bankanın kaybettiği mahkeme benim için sorun değil. 500 TL’lik bir para. Ama Türkiye’deki bütün tüketicileri bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Ben hakkımı aradım ve kazandım. 500 TL deyip geçmeyin. Ülke genelinde düşünüldüğü zaman trilyonlarca lira yapar bu. Ve şunu sormak istiyorum. Ev ve otomobil kredisinde dosya masrafı adı altında kesilen bu paralar acaba nerelerde kullanılıyor? BDDK diye bir kurum var, niye bunları denetlemiyor, neden tüketici bu kadar korumasız?”


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı