GeriGündem Kraliçe'ye safir, yakut ve pırlantalı hediye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliçe'ye safir, yakut ve pırlantalı hediye

Modacı-Tasarımcı Cemil İpekçi'nin, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e üzerinde Osmanlı sanatı motifi çintemani bulunan safir yakut ve pırlantadan oluşan bilezik ile kaftana benzer ceket-palto hediye edeceği bildirildi.

İpekçi, özel bir şirket için hazırladığı takı tasarım koleksiyonunun tanıtım toplantısında, etnik bir tasarımcı olduğunu, 38 yıllık meslek hayatında, tasarımlarında hiç ödün vermeden Anadolu ve Osmanlı kültürünü kullandığını söyledi.

Takı tasarımlarında, çintemaniyi (Özellikle kumaşlara ve çinilere uygulanmış, ikisi altta biri üstte iç içe geçmiş halkalar ve şimşeği ifade eden iki yatık kıvılcımdan meydana gelen süsleme motifi) çok kullandığını dile getiren İpekçi, şöyle konuştu:
“Çintemani, bu topraklara Asya'dan gelirken beraberimizde getirdiğimiz en eski ve nazara, kötülüğe karşı kullanılmış üç noktadan ibaret bir tılsım. Sonsuzluğu ifade eder, altındaki bulutlar da doğurganlığı ifade eder. Bunu son dönemine kadar Osmanlı kullanmış, ben de takılarımda kullandım.”

Bursa'ya yarın gelecek Kraliçe II. Elizabeth'in Kozahan'da katılacağı yemekte bulunacağını ifade eden İpekçi, şöyle konuştu:
“Kraliçe'ye, tasarladığım iki hediye vereceğim. Birincisi bir bilezik; ortasında 3 tane çintemani halkası var, yanında da bizim Osmanlı ay yıldızımız var, sonra yine küçük çintemaniler var. Safir, yakut pırlantadan oluşan bir bilezik.

Bir de el dokusu kaşmirin üzerinde Osmanlı ayları olan altın varakla basılmış bir kaftana benzeyen ama bir gece elbisesi üzerine giyilebilecek bir ceket-palto hazırladım. Kendi özümüzden bir şeyleri sunmak istedim. Ayrıca hediyelerimde neyin ne olduğunu da yazdım ve kendisine ileteceğim.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle