GeriGündem Kraliçeden Türk vitaminine onay
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliçeden Türk vitaminine onay

Kraliçeden Türk vitaminine onay
refid:13601056 ilişkili resim dosyası

İki Türk doktorun çocuklara vitamin ve mineral desteği sağlamak amacıyla geliştirdiği vitamin İngiltere'de satılmaya başladı.

İki Türk doktorun çocuklara vitamin ve mineral desteği sağlamak amacıyla geliştirdiği ve İngiltere Sağlık Bakanlığının onayladığı iki ürün, başta İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eczanesi olarak bilinen “John Bell Croyden” olmak üzere ülkedeki birçok eczanede satılmaya başladı.

Mikro-Gen Bitkisel İlaç'ın kurucuları Dr. Altuğ Barut ve Dr. Özgür Göknel'in çocuklar için “Nutrigen” markası adıyla geliştirdiği “Ferromixin” ve “Vitamixin” adlı vitamin ve mineral ürünlerinin Avrupa lansmanı, Londra'daki Nutri Centre'de yapıldı.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Altuğ Barut, “Nutrigen” markasının, çocukların ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş bir vitamin grubu olduğunu, bu marka adı altında Türkiye'de 2 adet toz form ve 6 adet şurubun satışa sunulduğunu bildirdi.

“Ferromixin” ve “Vitamixin” adlı vitamin ve mineral toz formlarının İngiltere Sağlık Bakanlığının izniyle satışa sunulduğunu belirten Barut, bu ürünlerin İngiltere'de bedeli devlet tarafından karşılanan 3 ürün arasında yer aldığını ifade etti.

“Ferromixin”in, çocuklardaki demir eksikliğini giderdiğini, “Vitamixin”in ise çocukların total multi vitaminini sağladığını anlatan Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ürünler, pratik kullanımları ve içerikleri nedeniyle İngiltere Sağlık Bakanlığının sosyal güvenlik sistemine girdi. Türkiye'de ise hiçbir vitamini devlet ödemiyor. İngiltere Sağlık Bakanlığının yeni politikası şu: Herkesin sağlığını koru, az doktora gönder, hasta olmasın ve az para ödeyim. Çünkü ben hastalığın tedavisi için çok para harcıyorum. Çocukları düzgün besleyin, düzgün takip edin ki ileride kronikleşmesin.”

1,5 MİLYAR POUND'LUK VİTAMİN PAZARI

Barut, İngiltere Sağlık Bakanlığının vitaminler için yılda ödediği miktarın 1,5 milyar paund olduğunu, İngiltere'nin bu rakamı 3 milyar paunda çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

“2010 yılında 2 ürünümüzle İngiltere'deki vitamin pazarından 500 milyon pound pay almayı hedefliyoruz. Şu an ülkedeki birçok eczanede ürünlerimiz satışa sunuldu” diye konuşan Barut, şunları dile getirdi:

“Değişen koşullar, çevre, genetik yapı, ırklar arasındaki karışıklıklar, gıdaların içinin boşaltılıyor olması, şişmanlama eğilimine girilmesi, kişilerin kronik hastalık riskini artırıyor.

Son dönemdeki tartışma ise çocukların ebeveynlerinden önce ölecek olması. Her yıl insan ömrü 5 ay uzuyordu, gıdalar nedeniyle bu durum tersine döndü. Eskiden bir domates yiyince 10 miligram C vitamini alıyorduk, şimdi ise bir domates yeyince bir miligram C vitamini alıyoruz. Sütün de besleyici özelliği azaldı. 'Fast food' kavramı ve bilgisayar, bunun en önemli nedenlerinden.”

ÜRÜNLER KRALİÇENİN ECZANESİNDE

Altuğ Barut, toz olan iki ürünü çocukların hastalanmasını önlemek için geliştirdiklerini ancak bu ürünleri İngiltere'de satabilmek için birçok sertifika aldıklarını, her sertifikanın da ürünlerin kalitesini arttırdığını söyledi.

“Nutrigen”in Türkiye'de geçen yıl 1,5 milyon şişe şurup ürettiğini belirten Barut, yakın bir tarihte 2 yeni şurubun da Türkiye ve İngiltere'de satışa çıkacağını ifade etti.

Barut, İngiltere Sağlık Bakanlığının onayıyla satışa sundukları reçeteli ürünlerin, başta İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eczanesi olarak bilinen ve ülkedeki tek Kraliyet armalı eczane olan “John Bell Croyden”de de satıldığını bildirdi.

DR. SARAH BREWER

Vitamin ve minerallerin çocuklar için önemi hakkında bilgi veren Cambridge Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Sarah Brewer de İngiltere'de “Nutrigen” ürünlerinin bulunabilir ve satılabilir olmasından dolayı çok büyük heyecan duyduklarını, bu ürünlerin İngiliz hükümetinin tavsiye kararıyla 6 aylıktan 5 yaşına kadar olan çocukların vitamin ve mineral desteğinin karşılanması amacıyla kullanılmaya başladığını söyledi.

Doktorlardan ücretsiz sağlanabilen diğer vitamin ve mineral desteklerinin en büyük sorununun, kötü tat ve kötü koku olduğunu anlatan Brewer, “Ferromixin ve Vitamixin ürünleri, toz formdadır ve bu toz soya yağı bazlı bir ürünle kaplanmıştır. Besinlerle karıştırılabilir olmasından dolayı, hiçbir şekilde anlaşılır değildir. Ferromixin'in içinde bulunan demir, çinko, folik asit, A ve C vitaminleri, çocuğun yapısını daha sağlıklı hale getirmektedir. Vitamixin'in, Ferromixin'den olan farkıysa daha uzun süreli kullanılabilir olmasıdır” diye konuştu.

“Yapılan deneyler sonucunda, vitamin ve mineral desteği alan çocukların, almayan çocuklara oranla vücut ve zeka yapıları yönünden daha iyi geliştikleri belirlendi” diye konuşan Brewer, şunları kaydetti:

“Ferromixin ve Vitamixin çok yaratıcı, insanların çocukları için kullanmaktan çekinmeyeceği iki ürün. İngiltere'de sağlık ziyaretçileri 6 aydır bu ürünleri deniyor. Gelir durumu düşük olan ailelere bu ürünler şu an ücretsiz sağlanıyor. Nutrigen'in, bu anlamda önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum.

Bu ülkede hemen hemen her şey katkı maddeli. Yapılan bu katkı, gıdayı ancak normal seviyesine getiriyor. Bu katkı çocuklara yeterince vitamin ve mineral desteği sağlamıyor ama normal bir vitamin ve mineral desteğinin mutlak suretle yapılması gerekir. Kötü beslenme alışkanlığı olan çocukların, mutlaka vitamin ve mineral desteği alması gerekir.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle