Gündem Haberleri

  Kral karşılama

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  11.04.2016 - 21:44 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini yapan Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz Al Suud’u, Esenboğa Havalimanı’nda karşıladı.

  Kral Selman için üzerinde “Good Bless You” yazılı iki katlı özel uçağın kapısına yürüyen merdivenli bir platform yanaştırıldı. Bastonla uçaktan çıkan Kral Selman, yürüyen merdivenden inerken bastonunu korumalara teslim etti. Selman, özel olarak tasarlanmış yürüyen merdivenle uçaktan indikten sonra yine kısa bir asansörle turkuvaz halıya ulaştı. Suudi çocukların ellerinde çiçekle karşıladığı Kral Selman, Erdoğan’la samimi şekilde kucaklaştıktan sonra gazetecileri el sallayarak selamladı. Kral Selman, daha sonra uzun bir araç konvoyuyla Suudi heyeti için üç günlüğüne kapatılan JW Marriot Otel’e geçti. Kralla aynı araçla havalimanından ayrılan Erdoğan, Kral Selman’a oteline kadar eşlik etti.

  Kral karşılama

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’ya gelen Kral Selman için Esenboğa’da hummalı bir çalışma yürütüldü. Havalimanında yoğun güvenlik önlemleri alınırken, alandaki tüm araçlar polis köpekleriyle arandı. Esenboğa Havalimanı VIP Salonu otoparkı ve apron da Suudi heyetine tahsis edilen onlarca lüks makam aracıyla doldu.

  Kral karşılama

  ERDOĞAN’I KARŞILAMIŞTI

  Kral Selman için bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi karşılama töreni yapılacak. Selman ve Erdoğan’ın başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından basın mensuplarının karşısına geçmesi bekleniyor. Devlet protokolüne göre yabancı konukların karşılanması ve uğurlanmasında karşılıklılık ilkesi bulunuyor. Suudi Arabistan Kralı da geçen yıl ülkesini ziyaret eden Erdoğan’ı Riyad Havalimanı’nda karşılayarak ilişkilere verdiği önemi vurgulamıştı.
  Mısır’daki 5 günlük temaslarının ardından Türkiye’ye gelen Kral Selman, Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelecek. Kral Selman, daha sonra 14 Nisan’da başlayacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere İstanbul’a geçecek.

  Etiketler: Tayyip Erdoğan , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı