Gündem Haberleri

  KPSS ve LES için yarın son gün

  Hürriyet Haber
  09.10.2003 - 15:04 | Son Güncelleme:

  Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (LES) başvurular yarın sona eriyor.

  KPSS-A Grubu sınavı; Başbakanlık, bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık, bağımsız genel müdürlük düzeyinde bağlı ve ilgili kuruluşlarındaki kadro ve görevler; bağlı ortaklıklardaki özel yarışma sınavıyla girilerek belirli bir yetiştirme programı sonrasında yeterlilik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarındaki kadro ve görevlere atanacaklar için gerçekleştirilecek. Bu kadrolar, kamu kurumve kuruluşlarına ait müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, denetmen yardımcılığı, aday meslek memurluğu (Dışişleri Bakanlığı), maiyet memurluğu (Kaymakam Adaylığı) gibi kadrolardan oluşuyor.

   

  Sınava en az lisans düzeyinde bir yükseköğretim programından mezunya da mezun olabilecek durumdakiler başvurabilecek.

   

  2003 KPSS-A Grubu'na başvurma işlemleri, il merkezlerindeki ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerinin açacakları başvuru bürolarınca yürütülecek.

   

  Adaylara, bürolardan önce 2003 KPSS-A Grubu Başvuruları İçin Açıklamalar'' başlıklı bir duyuru verilecek. Adaylar, bu duyuruda yer alan bilgileri göz önünde tutarak; kılavuz, başvurma belgesi ve soru örnekleri kitapçığından oluşan başvuru evrakını alıp almayacaklarına karar verebilecekler.

   

  Adaylar, başvuru evrakını 3.5 milyon lira karşılığında alabilecekler ve kılavuzda belirtilen kurallara göre doldurarak,sınav ücretini yatırdıklarını belgeleyen banka dekontuyla birlikte yarın mesai saati bitimine kadar teslim edecekler.

   

  Sınav ücreti, Ziraat Bankası şubelerinden birine T.C kimlik numarası verilerek yatırılacak. Sadece cumartesi sabah oturumuna girmek isteyen adaylar, sınav ücreti olarak bankaya 30 milyon lira, cumartesi sabah oturumuna ek olarak diğer oturumlardan en az birine gireceklerse cumartesi sabah oturumu dahil 35 milyon lira ödeyecekler.

           

  SINAV

         

  2003 KPSS-A Grubu, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM)15-16 Kasım 2003 tarihlerinde cumartesi sabah, pazar sabah ve pazar öğleden sonra olmak üzere üç oturumda; Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne,Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Kahramanmaraş, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Zonguldak ve Kırıkkale illeri ile Lefkoşa'da yapılacak.

   

  LES’E BAŞVURULAR YARIN SONA ERİYOR

   

  Üniversitelerin lisansüstü eğitim programlarında okumak isteyen adaylara yönelik yapılan Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (LES) 29 Eylül'de başlayan başvuru süresi yarın sona eriyor.

   

  Sınava, en az lisans diplomasına sahip olanlar ile sınavın yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl içinde bir lisans programından mezunolabilecek durumda bulunanlar girebilecek. Yabancı uyruklu öğrenciler de sınava katılabilecek.


  Sınav ile ilgili başvuru evrakı, üniversite rektörlüklerinden alınabilecek. Lisans programından mezun olabilecek durumdakilerkendiüniversitelerinden, mezunlar ise istedikleri bir üniversiteden, başvuru evrakını 4.5 milyon lira karşılığında temin edebilecekler.

   

  Adaylar, kılavuzda belirtilen hesaba 45 milyon lira sınav ücreti yatıracaklar. Başvurma belgelerini mezun olanlar herhangi bir üniversiteye, halen öğrenim görenler de üniversitelerine onaylatacaklar. Başvurma belgesi, sınav ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontuyla birlikte yine üniversitelere teslim edilecek.

   

  Başvuru süresi yarın mesai saati bitiminde sona erecek.

            

  SINAV

     

  LES, 7 Aralık 2003 Pazar günü üniversite rektörlüklerinin bulunduğu Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak illeri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da gerçekleştirilecek.

     

  SINAV SONUÇLARI HANGİ AMAÇLA KULLANILACAK?

      

  Üniversitelerin, lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde LES sonuçları kullanılıyor.

   

  Adayların LES'ten, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde enaz 45, lisans diplomasıyla doktora programına başvuracakların ise en az 55 puan almaları gerekiyor. Yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde, LES puanının, yüzde 50'den az olmamakkoşuluyla ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracaklar. Yükseköğretim kurumları, seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabilecekler.

   

  Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ile kamu kurum ve kuruluşlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla yurtdışına lisansüstü öğrenim görmek üzere gönderilecek adayların seçme ve yerleştirme işlemlerinde de LES puanları kullanılacak. Araştırma görevlilerinin atamalarında da diğer değerlendirme ölçütlerinin yanı sıra bu puanlar kullanılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı