GeriGündem KPSS tercih sonuçları için beklenen tarih detayı! Sonuçları o tarihte mi açıklanacak?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KPSS tercih sonuçları için beklenen tarih detayı! Sonuçları o tarihte mi açıklanacak?

KPSS tercih sonuçları için beklenen tarih detayı! Sonuçları o tarihte mi açıklanacak?

KPSS tercih sonuçları hangi tarihte açıklanacak sorusuna cevap arayan vatandaşlar, konunun detaylarını sorgulamaya devam ediyor. Milyonlarca kişinin merakla araştırdığı konular arasında yer alan KPSS 2017/2 tercih sonuçları, ÖSYM tarafından değerlendirmeye tabi tutuluyor. Peki, KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

KPSS tercih sonuçları, toplam 2 bin 38 kadro için başvuruda bulunan vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Birçok pozisyon için alınan başvurularda, kadronun büyük çoğunluğunu Ön Lisans alanı oluşturduç Peki, başvuruların ardından merakla beklenen KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

2017/2 TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

23 Kasım tarihinde sona eren KPSS 2017/2 tercih işlemleri, Ön Lisans, Lisans ve Ortaöğretim adayları tarafından gerçekleştirildi. Geçtiğimiz atama döneminde sonuçların yaklaşık 3 hafta içerisinde açıklandığı düşünülürse, bu yıl sonuçların en geç 15 Aralık tarihine kadar açıklanabileceği öngörülmektedir. Bu durum, ÖSYM'nin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, yerleştirme yapılan kadro ve pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca doğrudan atanacaklardır. Yerleştirildikleri halde atama için öngörülen niteliklere sahip olmayan veya gerekli belgeleri süresi içinde yerleştirildikleri kurum veya kuruluşa teslim etmeyen adayların atamaları yapılmayacaktır.

SONUÇLARIN ARDINDAN YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

4.1 Bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacaktır.

4.2 Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

4.3 Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz
konusu tercih iptal edilecektir.

4.4 Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir.

4.5 Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacaktır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle