GeriGündem KPSS nitelik kodları tercih kılavuzunda yayımlandı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KPSS nitelik kodları tercih kılavuzunda yayımlandı!

KPSS nitelik kodları tercih kılavuzunda yayımlandı!

KPSS nitelik kodları tercih kılavuzu ile birlikte yayımlandı. KPSS puanına sahip olan binlerce kişinin merakla araştırdığı nitelik kodları, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden görüntülenebiliyor. İşte, KPSS nitelik kodları ve tercih kılavuzu ile birlikte merakla araştırılan kadro detayları

KPSS 2019/1 tercih kılavuzu ve nitelik kodları ÖSYM tarafından yayımlandı. Kurumun resmi internet sitesi üzerinden kolayca görüntülenebilen KPSS nitelik kodları, ortaöğretim, ön lisans ve lisans alanlarını kapsayacak. İşte, KPSS 2019/1 tercih kılavuzu ve nitelik kodları hakkında bazı bilgiler

KPSS 2019/1 TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU YAYINDA MI?

KPSS tercih kılavuzunun yayımlanmasının ardından tercihler için belirlenen tarihler de yayımlandı. Buna göre adaylar tercihlerini 9-18 Temmuz 2019 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebilecek.

İnternetten tercih gönderme işlemleri 18 Temmuz 2019 gecesi, saat 23.59’da sona erecek. Bu süre kesinlikle uzatılmayacak.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Kadro ve pozisyonlara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacak.

Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana öncelik tanınacak.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyindeki kadrolara yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecek.

Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların kamu kurum ve kuruluşlarınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyecekler.

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacak.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle