Gündem Haberleri

  KPDS'ye başvurular başladı

  A.A
  20.02.2006 - 10:44 | Son Güncelleme:

  Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'na (KPDS) başvurular bugün başladı.

  KPDS'ye, yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (aylıklarını bu kanunun ek geçici maddelerine göre alanlar dahil), 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2802 sayılı Hakim ve Savcılar Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu'na göre çalışmakta olanlar, kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3/c maddesine tabi sözleşmeli personel başvurabilecek.

  Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel de bu sınava katılabilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında mütercim-tercüman ya da bilgi işlem çözümleyicisi ve programcısı olarak görev yapanlar ile bu görevler için başvuruda bulunacaklar, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurtdışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlar ile diğer görevlilerin de bu sınava girmesi gerekiyor.

  Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine KPDS sonuçları da kullanılabileceğinden, lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilecekler.

  Herhangi bir kurumda çalışmamakla birlikte yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen fakülte veya yüksekokul mezunları ile üniversitelerce kendilerinden KPDS puanı istenen öğrenciler de bu sınava katılabilecek.

  BAŞVURULAR

  Sınava başvurmak isteyenler, valiliklerin il ve ilçelerde kurdukları bürolar veya üniversite rektörlüklerinden, KKTC'de ikamet edenler ise Lefkoşa'daki ÖSYM temsilciliğinden, önce “Başvurma Koşullarına İlişkin Bazı Açıklamalar” başlıklı metni alacak. Sınav ücreti olan 45 YTL'yi (45 milyon TL) Ziraat Bankası'ndaki ilgili hesaba yatıranlar, banka dekontunu göstererek, yine aynı bürolardan başvurma belgesi ve kılavuz alabilecek.

  Adaylar, başvurma belgelerini kılavuzda belirtilen kurallara göre doldurduktan sonra, son 6 ay içinde çekilmiş, başı açık bir fotoğraflarını yapıştıracaklar.

  Bu belgeyi, halen bir kurumda çalışanların, kurumun en üst amir veya onun görevlendirdiği yetkililere, LES'e girmek isteyenlerle kendilerinden KPDS puanı istenen üniversite öğrencilerinin de kendi üniversitelerine onaylatmaları gerekiyor. Yurtdışı üniversitelerden mezun olan adaylar ise başvuru sırasında aslını göstermek suretiyle diploma denklik belgelerinin fotokopilerini veya bu belgelerin onaylı bir suretini başvurma belgelerine ekleyecek.

  Adaylar, onaylattıkları başvuru belgelerini ve sınav ücreti banka dekontlarını, en geç 1 Mart 2006 mesai bitimine kadar valiliklerin il ve ilçelerde kurdukları bürolarla üniversite rektörlüklerine, KKTC'de ikamet edenler ise Lefkoşa'daki ÖSYM temsilciliğine teslim edebilecekler.

  Başı açık fotoğraf yapıştırmayan ya da fotoğraf yerini boş bırakan adayların başvuru belgeleri teslim alınmayacak. Postayla gönderilen başvurular kabul edilmeyecek.

  SINAV

  Sınav, 7 Mayıs'ta Ankara ve Lefkoşa'da, başvuran aday sayısı fazla olduğu takdirde ise bu yerlerin yanı sıra diğer büyük şehirlerde yapılacak.

  Sınav, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danca (Danish Dili), Farsça, Fransızca, Hollandaca (Dutch dili), İngilizce, İrlandaca, İspanyolca, İtalyanca, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Yunanca dillerinde gerçekleştirilecek. Ancak, yatırım hizmetlerindeki çalışmaları nedeniyle yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyenler, sadece Almanca, İngilizce ve Fransızca'dan sınava girebilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı